Stephen Leacock Kimdir

Tam adı Stephen Leacock Butler olan Kanadalı Mizah Yazarı hakkında biligler vereceğiz. Stephen Leacock kimdir ?

Stephen Leacock

Stephen LeacockDoğum tarihi 30 Aralık 1869, Swanmore, Hampshire, İngiltere / Ölüm tarihi 28 Mart 1944, Toronto, Batı Kanada), dünyaca ünlü Kanadalı mizah yazarı. Altı yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti. Yukarı Kanada Yüksek okulu’nda ve Toronto Üniversitesi’nde okudu Yukarı Kanada Yüksekokulu’nda sekiz yıl ders verdi. Chicago Üniversitesi’ne girerek 1903’te felsefe doktorasını tamamladı. Ayni yıl Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu; 1908’de ekonomi ve siyaset bilimi bölümünün başkanlığına geti­rildi. Bu görevi 1936’da emekli olana değin sürdürdü. Yirmiyi aşkın tarih ve iktisat kitabı yazmasına karşın, asıl ilgi alanı mizah oldu.

Leacock’ın ünü. Literary Lapses (1910; Edebi Yanlışlar) ve Nonsense Novels (1911; Saçma Romanlar) gibi eğlendirici fantezileriyle başlayan yapıtlarına dayanır. Mizah öykülerinden oluşan kitaplarının sayısı 30’u geçmektedir. Mizah anlayışının temelinde toplumsal bozukluklara güldürücü yönleriy­le yaklaşması ve insan davranışlarında görünüş ile gerçek arasındaki tutarsızlıkları işle­mesi yatar. Yapıtlarında dokunaklı alaylar dan çok, çocuksu bir coşku ve canlı biçimde yansıtılan gülünç durumlar öne çıkar. Stephen Leacock Biyografi

Stephen Leacock Eserleri : Kendi mizah anlayışını Humour: Its The­ory and Technique (1935; Mizah: Kuram ve Tekniği) adlı yapıtta ele almıştır. The Boy / Left Behind Me (1946, Geride Bıraktığım Çocuk) adlı otobiyografisini tamamlayama­mıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.