Stajyer Ehliyet Kuralları Nasıl Nelerdir

Stajyer Ehliyet Kuralları Nasıl Nelerdir
 • 13.09.2013

Yürürlüğe yeni giren stajyer ehliyet yasasının kuralları nelerdir, stajyer sürücüler trafikte hangi kurallara uymak zorunda, ne yaparsa ehliyetine el konulacak, detaylar haberimizde :

Stajyer Ehliyeti uygulaması aslında çok ağır kurallar içeriyor. Sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları takdirde sürücü belgelerinin iptal edileceği söyleniyor. Yani en basitinden bir örnek vermek gerekirse üç kez kırmızı ışıkta geçen aday sürücünün belgesi iptal edilecektir.  Bu durumun yanında alkollü ve uyuşturucu maddenin etkisi altında kalan ve hız sınırını üç defa aşan aday sürücünün ehliyetleri trafik polisleri tarafından geri alınacaktır. Ayrıca emniyet kemeri takmayan, kask kullanmayan, okul geçitlerinde yavaşlamayan kişilerinde ehliyetlerine el konulacaktır.

Kazalarda kusurlu olarak ölümlere sebep olan, trafik kazalarına neden olan 50 ceza puanını aşan aday sürücülerinde belgeleri tamamen iptal edilecektir.  Belgesi iptal edilen aday sürücüler,  yeniden sürücü kursuna gidecekler. Yani yeniden sınavlara girerek sürücü belgesi almaya hak kazanmaları gerekecek. Kursa yeniden kayıt olabilmeleri içinde psikiyatri uzmanı muayenesinden geçmeleri gerekecek. Eğer ki sürücülüğe engel bir durumu yoksa aldığı belgeyi kursa götürerek onaylandığı takdirde kayıt olabilecekler. Bütün bu uygulamaların yani Stajyer Ehliyet uygulamasının tek bir amacı var. Sürücüler bu şekilde daha dikkatli ve özenli olacaklar. Kurallara uymak zorunda kalacaklar.

Stajyer Ehliyet Kuralları ve Stajyer Ehliyet Yasası İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Furkan dedi ki:

  Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı. Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

 2. samet dedi ki:

  Stajyer ehliyetli sürücüler şehir dışına çıkabilecekmi ?

 3. Kadir dedi ki:

  Kardeş stajer lerde yola çıkarken yanında bir ehliyetli olması gerekli diyorlar bu dogrumu dogruysa detayları neler?
  TEŞEKKÜRLER

 4. elif dedi ki:

  stajer ehliyeti alanlar normal tirafiye çıkabilirmi teşekkürler

 5. samet dedi ki:

  iyi günler stajyer ehliyet için 27/10/1997 liyim stajyer ehliyet alabilirmiyim ?

 6. onur dedi ki:

  bu ehliyeti 1 yıl önceden alma imkanı var diyolardı o ne oldu 1 yıl önceden alınabilecekmi ?

 7. okan dedi ki:

  stajyer ehliyet hangi sinavdan sonra geçerli ?

  1. Kerem dedi ki:

   haziran 2014 de başlıycak

   1. okan dedi ki:

    çok saol :D

YORUM YAZ