Sporun Okul Başarısını Arttırdığı İspatlandı

Sporun Okula Pozitif Etki Yapıyor

İspanya’da bilim insanlarınca yapılan deneylerde kalp ve nefes kapasitesindeki artışın, kas gücünün ve çevik olmanın okuldaki başarıyı nasıl etkilediği araştırıldı.

Madrid Üniversitesi bilim insanlarınca yapılan araştırmalara 6 ile 18 yaşları arasındaki 2 bin 38 tane çocuk ve genç dahil oldu. Katılanların fiziksel ve mental olarak durumlarına, yağ ve kas oranlarında bakıldı, okul notları ile kıyaslandı.

Araştırmalara göre spor yapan katılımcıların daha çevik olduğu ve daha iyi kalp, damar sistemine sahip olduğu ortaya çıktı. Aynı katılımcıların okul başarılarının da daha yüksek olması dikkat çekti.

Kas gücünün ise okuldaki başarıya etkisi gözlenmedi.

Araştırma yetkililerinden Irene Esteban Cornejo hangi etkenlerin beyindeki gelişimi ve okul başarısını daha fazla etkilediğini araştırdıklarını vurguladı ve kalp, nefes kapasitesindeki artışın, çevikliğin başarı oranını yükselttiği görüldü.

Cornejo, gençlerin ve çocukların kalbi hızlandıran ve daha çevik olmayı sağlayan sporlar yapmaları gerektiğini vurguladı. Araştırma sonucunda elde edilen veriler The Journal Of Pediatrics dergisinde yayınlandı.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.