Sözlü ve Sözsüz İletişim Arasındaki Farklar

İnsanlar birbirlerine duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için sürekli iletişim halinde olurlar. Bu yazımızda sizlere iletişim türleri olan sözlü ve sözsüz iletişim arasındaki fark konusunda bilgi vereceğiz.

SÖZLÜ İLETİŞİM:

Dil ve dil ötesi ile yapılan sözlü iletişimde adından da anlaşılabileceği gibi sözcükler yani kelimeler kullanılmaktadır. İnsanlar duygu ve düşüncelerini karşı tarafa aktarabilmek için iletişime girdiklerinde cümleler kurarlar ve karşı tarafa kendilerini ifade etmeye çalışırlar.

Sözlü iletişimde dil ve dil ötesi işlev olmak üzere iki unsur vardır. Dille iletişim kurulurken kişilerin ne söyledikleri önemli iken dil ötesi işlevde söyleyiş tarzları yani söylemek istediklerini nasıl söyledikleri önemli olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda ise sözlü iletişimde genellikle dil ötesi işlevin önemli olduğu yani; kişilerin birbirlerinin ne söylediğine değil nasıl söylediğine dikkat ettikleri saptanmıştır.

SÖZSÜZ İLETİŞİM:

İnsanların duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarırken sözcükler yerine jestlerini, mimiklerini, el-kol hareketlerini, baş hareketlerini kullanarak kurdukları iletişim türüdür. Günlük hayattaki iletişimin büyük bir kısmını ise sözsüz iletişim oluşturmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda insanlar arasındaki iletişimin %55’in sözsüz yani vücut hareketleri ile kurulduğu görülmüştür.

Sözlü ve Sözsüz İletişim Arasındaki Farklar Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.