Sosthenes Behn Hakkında Bilgi

Sosthenes Behn Kimdir

Behn, Sosthenes (d. 30 Ocak 1882, St. Thomas, Danimarka’ya ait Virgin Adaları – ö. 6 Haziran 1957, New York kenti), şirket yöneticisi. Dünyanın en büyük haberleşme şirketlerinden International Telephone and Telegraph Corporation’ı (ITT) kardeşi Hernand’la birlikte kurmuş ve başkanlığını yapmıştır.

Korsika Adası ile Paris’te eğitim gören Behn, çalışma yaşamına 1901’de New York kentinde bir bankada başladı. Beş yıl sonra, kardeşi Hernand’la birlikte, üvey babasının Porto Riko’daki şeker işini devraldı. Bu adada yaşarken Porto Riko Telefon Şirketi’ ni satın alan iki kardeş daha sonra da Küba Telefon Şirketi’ni ele geçirdi. I. Dünya Savaşı ve Sosthenes’in asker olarak ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı İşaret Birliği’ne katılması nedeniyle kardeşlerin iş yaşamı kesintiye uğradı.

1920’de Behn’ler üçüncü bir ortakla birlik­te, Porto Riko ve Küba’daki şirketlerini de kapsayacak biçimde ITT’yi kurdular. Daha sonra da Romanya ve İspanya’da telefon imtiyazları elde ettiler. 1929’da Büyük Bu­nalım nedeniyle mali güçlüklerle karşılaştı­lar, ama Sosthenes’in İTT’nin borçlarını ustaca yönetmesi şirketin yaşamasını ve büyümesini sağladı. Hernand 1933’te ölün­ce, bütün denetim Sosthenes’e kaldı. II. Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler’in bazı Avrupa işletmelerini ele geçirmesi birçok sorun yarattı. Ama Şirket, Romanya işlet­melerini satmayı ve 1945-46’da İspanya ve Arjantin’deki mülklerini elden çıkarmayı başardı. Şirketin Latin Amerika’daki etkin­likleri ise savaş sırasında ve sonrasında genişledi. Behn 1956’da emekliye ayrıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.