Sorumluluk Sınavları Okulların Açıldığı Hafta Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı illere bir genelge göndererek, 12 Haziran tarihinde 2014-1015 eğitim öğretim yılının sona erdiğini, başarı gösteren öğrencilerin üst sınıfa geçmeye hak kazandığını, tüm derslerinde başarılı olan son sınıf öğrencilerinin de mezun olduklarını ifade etti.

Söz konusu genelgede yer alan ifadelerden bir tanesi de yükseköğretime kayıt yaptırma hakkı kazandıkları halde okullarından mezun olamayan öğrencilerin bulunduğu. Bu durum üniversitelere kayıt yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetine sebep olacağından MEB bu duruma önlem almaya hazırlanıyor.

Okulların açılış tarihinin değiştirilmiş olduğu bu eğitim öğretim yılında son sınıf öğrencilerinden mezun olamamış olanların üniversitelere kayıt yaptıramayacağı da göz önünde bulundurularak sorumluluk sınavlarının okulların açıldığı hafta olan 28 Eylül haftasında yapılmasına karar verildi. Sadece 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında olmak üzere sorumluluk sınavına girecek olan öğrencilerden bu sınavların sonunda halen tek derslerinin kalması durumunda kendilerine bir sınav hakkı daha verilmesine karar verildi.

Üniversitelere kayıt hakkı kazanmış olan öğrencilerin son kayıt tarihi 6 Ekim olarak belirlendiğinden bu öğrencilerin diplomaları 5 Ekim tarihine kadar düzenlenerek teslim edilecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.