Soren Kierkegaard

Önceden belirlenen zamanlarda uluslararası tarihte yer edinmiş, tarihe adını kazıyan özel isimleri ve milli bayramları ana sayfasına Google, 5 Mayıs 2013 Pazar günü ana sayfasında yayınladığı logo ile Soren Kierkegaard adlı filozofun 200. doğum gününü kutladı. Dünya tarihinde önemli yeri olan Soren Kierkegaard, bugün arama motorunun ana sayfasında muhteşem bir doodle ile yer alıyor.

Soren KierkegaardSoren Kierkegaard tam adıyla Soren Aabye Kierkegaard 1813-1855 yılları arasında hayatını sürdürmüş bir filozoftur. Türkçe’de adı Sörın Kirkıgor şeklinde telaffuz edilmekle birlikte filozof kişiliğinin yanında tanrıbilim diğer bir adıyla Dinbilim alanında da adından çokça söz ettirmektedir. Soren Kierkegaard dindar bir babanın oğluydu. Bu sebeple din eğitimi alarak sürekli dini bir atmosfer içerisinde büyüdü. Yaşamı boyunca çocukluğunda yaşadığı bu gelişimin etkilerini hissetmiştir. Dinsel düşünceleri olan ünlü filozof sürekli din adamlarıyla ve din kuramlarıyla çatışma içine girerdi. Soren Kierkegaard bir gün mevcut Hristiyanlığın bozulmuş olduğunu ileri sürdü ve dinin yenilenmesine yönelik öneriler sundu. Diğer bir yandan teolog olan Kierkegaard, din ve tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak gözlemledi. Bu yolda ilerleyerek sistematik felsefenin bireyi gözardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı.

Soren Kierkegaard temelde varoluşçuluğun liderlerinden sayılmaktadır.Şu şekilde açıklamak gerekirse varoluşçu felsefe bir bakımdan her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak farklı bir tanım kazanır. Felsefi özgüllüğü sebebiyle varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard gelir.  Öte yandan Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz bir filozof olarak olarak da tanınmaktadır. Sürekli eleştirdiği filozofun adı Hegel’dir. Rasyonalist ve sistematik felsefe Soren Kierkegaard tarafından kabul edilemez olarak karşılanmaktadır. Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard’da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı. Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.

Kaynak:wikipedia

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.