Sonbahar Dönemi ALES Soruları ve Cevapları (23 kasım 2014)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te gerçekleştirildi sonbahar dönemi sınavı saat 09.30’da başladı ve 150 dakika sürdü. 2014 ALES sınav soruları ve cevapları sizlerin de katkılarıyla bu sayfada.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacak. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin ALES‘e girmesi gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.

Adayların, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde olmaları gerekiyor.

Giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktısı, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgeleriyle sınava gelecek adayların, giriş belgelerinin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret yer almayacak.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlarla askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek ancak sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belge sayılmayacak.

Söz konusu belgeleri yanında bulundurmayan aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

Sonbahar Dönemi ALES Soruları ÖSYM tarafından Açıklanacak

23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2014 ALES) Sonbahar Dönemi sınava giriş belgeleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinde adayların erişimine açıldı.

23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2014 ALES) Sonbahar Dönemi sınava giriş belgeleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinde adayların erişimine açıldı.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, ALES’e girecek adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren  ALES Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile  13 Kasım 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilecekleri ifade edildi. ÖSYM, adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyeceğini belirterek, giriş belgesi ile ilgili şu duyuruyı yaptı; ÖSYM’den yapılan duyuruya göre adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunacak. Adayların, gerekli evrakları yazıcıdan çıktısını alırken fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermeleri gerekiyor. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorunda. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret  bulunmaması gerekiyor.

23 Kasım ALES Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.