Son Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi İşte Son Durum

Son cumhurbaşkanlığı seçim anketi işte son durum hakkında bilgi kısaca

Son anketlere göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53,8, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38,4, Selahattin Demirtaş ise yüzde 7,8 oy alacak.

Optimar Araştırma ve Danışmanlık’ın yürüttüğü anket çalışmaları dahilinde 14-18 Temmuz arasında yapılan cumhurbaşkanlığı seçim araştırmalarında bir sonuca ulaşıldı.

Araştırma sonucunda elde edilen en güncel verilere göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53,8, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38,4, Selahattın Demirtaş ise yüzde 7,8 oranında oy alacak.

Daha önce gerçekleştirilen 30 Mart yerel seçimlerinde de yaptığı araştırmalarla en yakın tahminleri sunan Optimar Araştırma ve Danışmanlık, Ağustos ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri içinde oldukça geniş çaplı anketler yaptı. Son anketlerden derlenen veriler ışığında bu bilgiler ortaya çıktı.

Optimar’ın yaptığı kapsamlı araştırmada partililerin verdikleri oylar da oransal olarak değerlendirildi. Araştırma sonucuna göre AKP’lilerin yüzde 91,9’u Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 2’si Selahattin Demirtaş’a, yüzde 1,6’sı Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verecek. CHP’lilerin yüzde 84,2’si Ekmeleddin İhsanoğlu’na, yüzde 2,8’si Recep Tayyip Erdoğan’a ve yüzde 1,6’si Selahattin Demirtaş’a oy verecek. MHP’lilerin de yüzde 74,9’u Ekmeleddin İhsanoğlu’na, yüzde 6,7’si Recep Tayyip Erdoğan’a oy verecek. MHP’lilerin yüzde 18,4’ü ise kararsız. HDP-BDP’lilerin de oylarının yüzde 91,1’i Selahattin Demirtaş’a, yüzde 7,3’ü Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 1,6’si Ekmeleddin İhsanoğlu’na dağıtılacak. SP’lilerin yüzde 30,4’ü Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 26’sı Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verecek ve SP’lilerin de yüzde 43,5’i kararsız oy kullanacak. 

BUGÜN GENEL SEÇİM OLSA

Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusunu anketlerde cevaplandıran seçmenlerin yüzde 50,3’ü AKP, yüzde 25,9’u CHP, yüzde 14’ü MHP, yüzde 6,3’ü HDP-BDP diyor. Bu partiler dışındaki partiler yüzde 3,5 oranda kalırken kararsız olan seçmen oranı yüzde 9,7, hiçbirine oy vermeyeceğini söyleyen seçmenin sayısı ise yüzde 7,2 oldu.

Son Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi İşte Son Durum Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.