Solunum Sistemi Organları Nelerdir?

solunum-sistemi-organlari

Bu yazımızda solunum sistemi organları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre, canlılık özelliği gösteren en küçük birimdir. Hücreler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular organları meydana getirir. Organlar ise bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler de organizmayı meydana getirir. Organizma, canlının kendisidir. Birçok sistem organizma içinde uyumla çalışır. Bütün sistemler açısından en gelişmiş varlık insandır.

İnsanın vücut sistemlerinden biri de solunum sistemidir. Solunum sistemi hayati bir sistemdir. Çünkü insan nefes alıp vererek hayatta kalır. Solunum sistemi birçok sistemle bir arada çalışır. Yalnız başına da uyum içinde birçok organla çalışmaktadır.

Solunum sistemi organlarından ilk akla gelen burundur. Burun solunum sisteminin dışa açılan kapısıdır. Ağız ile boğazda birleştiği için insanlar ağzından da nefes alabilmektedir. Fakat en sağlıklı olanı burundan nefes almaktadır.

Burundan giren hava, boğazdaki soluk borusu yoluyla akciğerlere ulaşır. Soluk borusu, yemek borusu ile birliktedir. İkisini birbirinden ayıran yutaktır. Soluk borusu akciğerler bronşlara ayrılır. Bunlar hava kanalları gibidir. Akciğerlere havanın nüfuz etmesini kolaylaştırır. Bronş iyice incelir bronşçuklara ayrılır, onlarsa delik delik hava kanalları oluşturur. Akciğerde alveollere giden bu yapıda hava akciğerde oksijen olarak alınır, karbondioksit olarak verilir.

Diyafram ise halk tabiriyle karın dediğimiz boşlukta ve akciğerlerin hemen altında yer alır. Kasılıp gevşeyen kas hareketleri yaparak, solunumda göğüs kafesinin genişleyip daralmasına neden olur.

Solunum Sistemi Organları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.