Solunum Çeşitleri Nelerdir

Canlıların yaşamsal faaliyetlerinden olan solunum çeşitlerini yazımızda kısaca açıklayacağız. İşte bu solunum çeşitleri;

– Deri Solunumu; Nemli vücut yüzeyinden gerçekleşen deri solunumu bazı basit yapılı hayvansal organizmalarda yaşanan solunum türüdür. Bu solunumda deriden difüzyonla giren oksijen yine difüzyonla diğer doku ve hücrelere iletilir. Hücrelerde oluşan karbon dioksit ise aynı yolla vücut dışına taşınır. Deri solunumu yapan hayvanlar genellikle yüzey alanının vücut hacmine oranını artırmak için küçük, ince ve yassı vücuda sahiptir.

– Trake Solunumu; Bu solunum türü eklem bacaklılarda, böceklerde, çok ayaklılarda, kabuklularda ve araknitlerde görülür. Trakeler dokulardaki hücrelere kadar sokulmuş borulara denir. Trakeler, O2 yi direkt olarak hücrelere taşır.

– Solungaç Solunumu; Suda yaşayan hayvanlarda görülür. Kurbağa larvaları, deniz solucanları, yumuşakçalar, kabuklular ve balıklarda yaşanır. Solungaçlar suda bulunan ve açığa çıkan oksijeni alırlar.

 Akciğer Solunumu; Kurbağa, sürüngen, kuş ve memelilerin solunum türüdür. Kuşların solunum sisteminde akciğerler ve hava keseleri bulunur. Hava keseleri bazı kemiklerin içlerine kadar girer ve hava depolar. Bu sayede solunum yaparlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.