Sokullu Mehmet Paşa Hayatı

Sokullu Mehmet Paşa Hayatı Özeti

1505 senesinden 1579 senesine kadar yaşamış Osmanlı devlet adamı olan Sokullu Mehmet Paşa müslüman doğumlu değildir. Kendisi devşirme memurlar arasından seçilip ailesinden ayrılmıştır ve Edirne sarayına getirilmiştir. Burada müslümanlığa geçip Mehmet ismine kavuşmuştur. Eğitim ve öğretimini burada almıştır.

İstanbul’da Enderun’da tahsilatına devam etmiştir. Büyük kapıcıbaşı, silahtar ve rikadbar gibi görevler de yapmıştır ancak tanınmasını sağlayan meslek vezirliktir. Kanuni Sultan  Süleyman başta olmak üzere herkes onun çalışmalarını çok beğenmektedir ve onu takdir etmektedir. Tershanede kaptan-ı deryalık görevinde de bulumuştur. Barbaros Hayrettin Paşa vefat ettiğinde bu görev ona bırakılmıştır.

Rumeli Beyler Beyliği görevine 1549 senesinde atanmıştır. Erdel seferinde tam 12 kaleyi kuşatıp kazanmıştır. Divanda üçüncü vezir olarak yer alması bu tarihlere denk gelmektedir. İkinci vezirliğe yükselmesi ise 1561 senesinde olmuştur. Dört yıl bu görevde kaldıktan sonra Büyük vezir unvanını nihayet 1565 senesinde edinmiştir.

Büyük vezirlik görevi II. Selim’in kendisini getirdiği son görevdir. Asya’da bulunan Türk devletleri Sokullu’nun ilgisini çekmektedir. Bunlarla iyi ilişkiler içine girmek için Volga ve Don ırmakları arasında kanal açma projesi tasarlamıştır. Hazar ve Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayıp Türk donanmasının Hazar’a girebilmesini sağlamak amacındadır. Böylece İran karşısında daha üstün bir konuma geçilecektir.

III. Murat zamanında Büyük Vezirlik görevine devam etmiştir. İran seferini engellemek istese de becerememiştir. Bu savaş uzun yıllar almıştır.

Bu dönemde artık Sokullu eskisi gibi devlet yönetiminde pek fazla dinlenmemektedir. Görevinden uzaklaştırılmıştır. Bir süikast ile hançerlenip hayata gözlerini yummuştur. Kendisi hayır yapmayı seven bir insan olmuştur. Kadırga ve Azapkapısı’nda iki camisi bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.