Sokullu Mehmet Paşa Dönemi Önemli Olayları Nelerdir

Osmanlı Dönemi önemli sadrazamlarından olan Sokullu Mehmet Paşanın dönemindeki önemli olayların neler olduğunu ele alacağız. İşte bu olaylar ve gelişmeler;

-Sokullu Mehmet Paşa; Kanuni, II. Selim ve III. Murat gibi hükümdarların zamanında sadrazamlık yapan önemli bir isimdir.

-Sokullu Mehmet Paşa zamanında  1566 yılında Sakız Adası Cenevizlilerinden elinden çıktı ve Osmanlı Devletinin hakimiyetine geçti.

-Yemen bağımsızlığına kavuştu.

– Venedikliler 1571 yılında yapılan mücadele sonucunda Kıbrıs Adasını kaybetmiştir. Osmanlı Devleti bu adanın hakimiyetini kazanmıştır.

-1571 yılında yapılan İnebahtı Savaşı’nda Haçlı donanması bozguna uğratıldı.

-Osmanlı Devleti, Tunus’u ele geçirdi.

-Lehistan 1575 yılında Osmanlı hakimiyeti altına alındı.

-1577 yılında Fas ele geçirildi

-Sokullu Mehmet Paşa sadrazamlık yaptığı dönemde Doğu Avrupa Türkleri ile Kafkasya bölgesini Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına almak için çalıştı.

-Don ve Volga Irmaklarını bir kanal sayesinde birleştirmeyi ve ardından Karadeniz’den Hazar’a ulaşmayı hedeflemiştir.

-1579 yılında Süveyş Kanalı’nı ulaşıma sunmayı amaçladı. Çünkü bu nedenle birlikte Hindistan ve Endonezya’da yaşam süren Müslümanlara yardım etmek gibi birincil bir hedefi bulunmaktaydı.

-Sokullu, 1579 yılında bıçaklanma suretiyle yaşamını yitirmiş bir sadrazamdır. Bu nedenle yapmak istedikleri hedefledikleri çalışmalar bütünüyle sona ermemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.