Sınıf 1-B Projesi

Türkiye’den Brüksel’e akademik eğitim amaçlı giden bir grup genç, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç öncülüğünde, gurbetçi çocuklara yönelik ”Sınıf 1-B Projesi” hayata geçirdi.

Sevinç, çeşitli nedenlerle Brüksel’de bulunan ve proje takımında yer alan Dilek Aydın, Elisa Politi, Ezgi Toprak, Gizem Karslı, Hasan Güden, Candan Işık Yüce, Lou Satre, Meltem Şimşek, İhsan Osman Yarsuvat ve Pınar Turan’ın değişik önerileriyle projeyi oluşturduklarını söyledi.

Kader Sevinç, ”Arkadaşlarla çeşitli alanlardaki tecrübelerimizi çocuklara nasıl aktarabileceğimizi konuşurken, yaklaşık 20 öğrencisi bulunan Sınıf 1-B Projesi ortaya çıktı” dedi.

Proje ile Brüksel’de yaşayan gurbetçi ailelerin 6-14 yaş aralığındaki çocuklarından seçilen bir pilot grup oluşturduklarını anlatan Sevinç, yaptıkları çalışmalarla da çocuklara yeni deneyimler ve keşif imkanları sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Çocuklara gönüllü öğretmenler tarafından oyunlarla, ”İngilizce öğreniyorum, müziği keşfediyorum, Avrupa’yı anlıyorum, sporu seviyorum” başlıklarıyla dersler verildiğini belirten Sevinç, ayrıca eğitimlerine katkı noktasında çeşitli ziyaretlerin de programlarında yer aldığını kaydetti.

Pilot uygulama yaygınlaşacak
Aile ve çocuklardan, program ile ilgili kendilerini mutlu eden geri bildirimler aldıklarını belirten Sevinç, ”Pilot uygulamasını yaptığımız proje için hedefimiz bu projenin içerik, yöntem ve tasarım olarak daha da gelişmesidir” dedi.

Projeyi daha da geliştirerek, Avrupa ve Türkiye’deki çeşitli kentlerde uygulanabilir bir sosyal girişim modeli üretmeyi amaçladıklarını ifade eden Sevinç, ”Projemizin pilot uygulamasının başarı elde etmesi halinde, ilk etapta Türkiye’den göç alan diğer Avrupa ülkeleri Almanya, Hollanda, İngiltere’de hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.