Sınavsız Geçiş İçin Puan Gerekli mi? Sınavsız Geçiş Nasıl Yapılır

Sınavsız Geçiş İçin Puan Gerekli mi? Sınavsız Geçiş Nasıl Yapılır hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Sınavsız geçme sistemi için YGS puanına veya sınava katılmaya gerek yok. Seçilen bir programa öncelikle 2014 yılı mezunlarının yerleştirmesi yapılır ve eğer bu başvuranların tümü 2014 senesinde mezun olduysa okul tipine göre yerleştirme yapılır. Eğer okul tipleri de aynı ise diploma puanı 5 ile çarpılır ve ortaya çıkan OBP puanı dikkate alınır. En son olarak da doğum tarihleri dikkate alınır, yaş olarak küçük olan öncelik kazanır. Diğer kriterlerin sırasına bakarak 2012 ve 2011 şeklinde sıra ile yerleştirme yapılır. Bütün sınavsız geçen öğrenciler yerleşmelerinin ardından hala boş yer kaldıysa alan dışından yapılan başvurulara bakılır. YGS puanına göre yerleştirme yapılır.

Kılavuzdaki Tablo 3A yerleştirme önceliği bölümündeki gibi değer olan programlarda minimum puan bölümünde yer alan puan en son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanını gösterir.

Tablo 3A üzerinde yerleşme önceliği kesikli çizgi ile belirtilen yerlerin yanında minimum puanlar sınavsız geçiş ile kontenjanı doldurmayıp YGS puanıyla öğrenci alındığını ve alınan son öğrencinin YGS puanlamasını yansıtır.

sinav_kaygisi_nasil_yenilir_1

Sınavsız Geçiş İçin Puan Gerekli mi? Sınavsız Geçiş hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.