Sınavlarda Hataları Azaltmak İçin Tavsiyeler Nelerdir

Sınavların yoğun olduğu bu dönemde siz okuyucularımıza faydası olması için sınavlarda hataları azaltmak için tavsiyelerde bulunacağız.

– Sınav başladığında yada daha evvel heyecanlı olduğunda heyecanlı olduğunu hissedenler bu durumların normal sınav davranışları olduğunu kavramalıdır. Aslında bu dozunda hissedilen heyecan sınavın havasına girmekte önemli rol oynar.

– Sınavda yakınımızda olan kişilerin kağıtlarıyla ilgilenmemek ve onların durumlarının nasıl olduğunu merak etmemek en iyisidir. Çünkü bu sınav motivasyonunu düşürebilir. Yalnızca kendi sınav kağıdına tüm dikkati toplamakta yarar vardır.

–  Sınavda sürelerin nasıl geçtiğiyle alakadar olmamak lazım ve süreyi kullanmak gereklidir.

– Sınav esnasında heyecan hat safhadaysa derin derin nefesler alarak egzersiz yapılmalı ve kişi kendini rahatlatmalıdır. Burundan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verilmelidir.

– Sınav bitimine kadar sınav kağıdıyla ilgilenmeli ve zaman bitmeden çıkılmamalıdır. Sınav süresi çok iyi değerlendirilmeli ve sona ermeden bir kez verilen cevaplar teyit edilmelidir. Kodlamalar var ise doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

– Uzun paragraf sorulardan kişilerin gözü korkmamalıdır. Önyargı daha soru okunmadan kişiye hata yaptırır. Bu konulardaki ön yargı yıkılmalıdır. Böyle soruları önce soru bölümünden başlayarak okunmalı ve öyle çözülmelidir.

– Sınava girildiğinde hangi alanlardaki testlerin hangi sırayla çözüleceği daha evvelden tespit edilmelidir.

– Farklı soru tiplerinden bol bol sorular çözülmelidir.

– Sınavlarda zor soru veya kolay soru hangisi diye ayrımlar yapılmamalıdır. Çünkü kolay sanılan sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır.

– Her öğrenci sınavda kısa süreli dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda 30 saniye süren molalar verilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.