Siirt Lisesi Tarihi Müzesi

Siirt Lisesi’nde tarihi bir müze kuruldu. Siirt Lisesinde kurulan bu müze kapsamında, 2000 yılı ile 1930 yılı arasında verilen edebi eserler muhafaza ediliyor ve ziyaretçilerine sunuluyor.

Siirt Lisesi, 1930’dan bu yana verilmiş edebi eserleri bünyesinde sergiliyor. Siirt Lisesi’nde tarihi ders kitapları, romanlar, hikayeler, masallar; antika tepe göz, sivma makineleri, ses kayıt cihazları, daktilo, demir dövme makinesi, kupa, madalya, plaket, mani flama gibi eserler meraklıların ziyaretine açık halde sunuldu. Müze, haftaiçi her gün ziyarete açık. Ayrıca müze ziyareti için hiç bir ücret talep edilmiyor tamamen ücretsiz. Siirt halkı diğer okullardan öğrenciler ve öğretmenler grup halinde bu eserleri görmek için müzeyi ziyaret ediyor.

Siirt Lisesi Başmüdür Yardımcısı Mesut Kartal, bu müzeyle ilgili şunları anlattı;  ”Eğitim tarih müzesinde en beğenilen ve dikkat çeken eser 1950 model ABD yapımı ispirtoyla çalışan projeksiyon makinesi. Ziyaretçilerimiz bu makineye çok ilgi gösteriyor. Bu projeksiyon makinesi hala kullanımakta. Hatta bazı konular bu makin ile gerçekleştirilen sunum ile çocuklara anlatılıyor. Ayrıca 1930’lu senelerden kalma tarihi ders kitapları da göz dolduruyor. Bu eserler bizim tarihimiz ve onların unutulmasına göz yummalıyız. Tarihimizi yaşatmalıyız.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.