Şiilik Nedir Kısaca

Şiilik, İslam dininde Sünnilik mezhebinden sonra en yaygın olan ikinci mezheptir. Bu mezhebe mensup olan kişilere de “Şii” adı verilir.

Sünni mezhebinin kaynaklarına göre “Şii” kavramının Hz. Muhammed’in ölümü ile kullanılmaya başladığı ifade edilmektedir ancak Şiilik mezhebinin kaynaklarına göre ise “Şii” kavramı daha önceden kullanılmaya başlandığı ifade edilmektedir.

Şii mezhebinde Hz. Ali’nin önemi oldukça büyüktür. Şii amentüsünde bulunan bir anlayışa göre Muhammed bin Abdullah vefat ettiği zaman yerine imam ya da halife olması düşünülen kişi Hz. Ali’dir ve bu anlayış Ali’nin soyundan devam edecek olduğunu savunmuştur.

Şiilik mezhebinde bir çok değişik düşünce yer almaktadır. Ancak mezheplerin ortak olarak çevrelerinde buluştukları nokta ise İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed’in hayatını kaybetmesinin ardından imamet ya da halifelik rütbesinin Hz. Ali ile başlayarak Hz. Ali’nin soyundan gelen insanlara ait olduğunu ifade etmektedir.

Şiilik Mezhebinin Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

  1. Şii lik yada Şia denillen mezhep Ehli Sünnetde olmayan sapık ve kafir bir mezheptir. Rafizilk de denir. Yani IRAN ın dini dir. Ilahiyitd okuyanlar blirki bu Mezhebin kuruculari Yemenli bir YAHUDI ALIM tarafindan icat edilmiş ve Orta Doğuda Sunnileri ezmek yok etmek için kullanılmakda. Bak günümüzdeki mağdur mazlum Suriye halkı ve IRAN yanlısı Baas Rejimi Kral ESED. IRAN nekadarda ISRAELE aleyhde görülse bile masa altından stratejik olarak hep el eledirler. IRAN/PERS ler şu zaman kadar hep Sunni ülkeler ile savaşmış katletmiş. Kıldıkları namazda Halife olan Peygamberimizin yıldızlarım dediği cennet ile müjdelediği Hz. Ömer ve Ebu Bekir efendilerimize küfür edip kendilerinin kafirliklerini ilan etmekdeler. Fuhuş evlerine özellikle Aişe ismini verip Efendimizin s.a.v. yasakladiğı Mut’a nikahini yapmakdalar ve bunu TC ye de yaymakdalar. bir iki saatligine veya haftaligina veya ayligina NIKAH adi altinda FUHUŞ.
    Yavuz Sultan Selimin müthiş Perslere tokadından sonra ISRAELIN yardimiyla devşirme insanlar memlekete sokup TC ye eskiden olduğu gibi şimdide en ince kilcal damarlara kadar sızmış olup, Islamin değerlerini yerle bir etmekdeler. Efkan Ala, Beşir Atalay bu Pakraduni (Bagraduni) lerden bir kaçtanesi…. ALEVI dediğimiz , yan Ehli Beyt dediğimiz insanlar ise Ehli Sünnet ve bizim Dinimizie mensub insanlardir. Sizler Alevilik ile Şii veya Şiayı karıştiriyorsunuz. Bu yazınızı düzeltseniz insanlari aydii1nlatmiş olursunuz. Ama zannediyorsam sizler zaten onlara IRAN a. o pisliklere bağlı bir web sayfasınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.