Sigarayı Bırakınca Kilo Almamak İçin Ne Yapmak Gerekli

Sigarayı bırakınca neden kilo alınır, sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapmak gerekir.

Sigarayı bırakmak gerçekten kilo almayı tetikliyor mu? İsviçreli bilim insanların yaptığı araştırma, bunun pek de öyle olmadığını gösterdi.

Sigaranın sağlığa zararları konusunda herhangi bir tereddüt yok. Doğru hareketin hiç başlamamak veya hemen bırakmak olduğu da biliniyor. Ancak yine de bırakmak bu kadar basit olmuyor.

Aslında en çok dile getirilen gerekçe ise kilo alma korkusu. Sigara içtiği dönemden daha az kalorili yiyecekler tüketmelerine rağmen kilo aldıklarını söyleyenlerin sayısı hiç de az değil.

Zürih Üniversitesi hastanesinde görev yapan İsviçreli Bilim İnsanları sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma sebebinin beslenme veya kalorilerle ile ilgisi olmadığını, buna neden olan şeyin bağırsaklarda yaşayan ve sigarayı bırakınca değişim geçiren bir mikrop olduğunu belirledi. Sigara içen, içmeyen ve sigarayı bırakmış kişileri denek olarak belirlediler. Ve bu deneklerden dışkı örnekleri topladılar. Ölçümlere göre, sigara içen ve içmeyen deneklerde farklılık tespit edilemezken, sigarayı bırakan deneklerin bağırsaklarında şişmanlamaya yol açan mikropların çoğaldığı görüldü.

“Proteobacteria” ve “Bacteroidates” olarak adlandırılan bakterileri belirleyen deneyin sahibi Dr. Gerhard Rogler, açıklamasında, ” Söz konusu mikrobu 6 ay zarfında takip ettiklerini, ne kadar süre bu şekilde kaldığını henüz tespit edemediklerini ve bunun normale çevrilmesinin mümkün olup olmadığını hala araştırdıklarını ” belirtti.

Siz de Sigarayı Bırakınca Kilo mu Aldınız ? Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.