Sigara ve Alkolün Hamileliğe Zararları

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar tüm insanlara büyük zararlar veren kötü alışkanlıklardır bu nedenle de sağlığımızı korumak ve sağlıklı birer bireyler olmak için bu kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız.

Sigara ve alkolün hamileliğe zararları da oldukça fazladır. Öyle ki; anne karnındaki çocuk da sigara ve alkol kullanıldığında adeta pasif içici konumunda olur ve bu maddeleri kullanmış kadar anne karnında zarar görmektedir.

Hamilelikte alkol kullanımının sonucunda anne karnındaki bebeklerde gerek zihinsel gerekse bedensel bir çok hastalık riski ortaya çıkar ya da bu hastalıklar daha anne karnındayken o çocuklarda görülür.

Hamilelik öncesinde ya da hamilelik sırasında kullanılan sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar sebebiyle ölü doğum, düşük, bebekte gelişme geriliği, zeka geriliği, büyüme bozuklukları, kafa veya yüz bozuklukları, ekle ve kaburgada bozukluklar, kalp hastalıkları gibi faktörlerin meydana gelme oranı daha da yüksek hale gelir. Özellikle de hamilelik döneminde alkol tüketimi tamamen durdurulmalıdır çünkü hamilelik sırasında “güvenli alkol içme miktarı” diye bir şey kesinlikle yoktur. Bir damla alkol bile anne karnındaki bebeğe büyük zararlar verebilir.

Hamilelikte Sigara ve alkolün Zararları Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.