Sıfat Nedir Çeşitleri Nelerdir

Türkçede meydana gelen cümlelerin bir çok ögesi vardır ve bu ögelerin her birinini bir görevi vardır. Bu yazımızda sizlere bu ögelerden biri olan sıfat nedir çeşitleri konusunda bilgi vereceğiz.

Varlıkları ya da nesneleri nitelen, onları sayı, durum, miktar yönünden niteleyen kelimelere sıfat adı verilir. İsim soylu olan kelimeler, eğer bir ismin önüne gelip onu farklı yollardan nitelerse sıfat özelliği kazanır; küçük, üç, sarı gibi kelimeler isimdir ve bir varlığın önüne gelip onu nitelediğinde sıfat görevini üstlenir.

ÇEŞİTLERİ:

1- NİTELEME SIFATLARI: Nesnelerin durumlarını, biçimlerini, renklerin ve nasıl olduklarını bildiren kelimelerdir. “Nasıl” sorusuna cevap verirler.

ÖRNEK:

Bu pembe ev çok güzel. ( Nasıl ev? Pembe ev)

2- BELİRTME SIFATLARI:

a- İşaret Sıfatları: Nesneleri ya da varlıkların işaret yönünden nitelen sözcüklerdir. Bir bir varlık isminin önüne geldiğinde sıfat özelliği kazanır.

ÖRNEK:

O çocuk çok yaramaz.

NOT: Eğer yukarıdaki örnek “O çok yaramaz” şeklinde olsaydı ‘O’ kelimesi sıfat değil ismin yerini tuttuğundan dolayı zamir olurdu.

b- Belgisiz Sıfatlar: Varlıkları yarı biçimde niteleyen sıfatlardır.

ÖRNEK:

Birçok insan, birkaç kalem, hiçbir insan, herhangi bir ev…

c- Sayı Sıfatları: İsimleri sayı yönünden niteleyen sıfatlardır. Sayı sıfatları kendi aralarında dört gruba ayrılır:

  • Asıl Sayı Sıfatları: Tam sayılarla kurulan sıfat cümleleridir. Örnek: Üç ekmek, beş lira, yedi sıra….
  • Sıra Sayı Sıfatları: Varlıkların sırasını ve derecesini bildiren sıfatlardır. -ıncı, -inci, -uncu, -üncüekleri alır. Örnek; Birinci kapı, üçüncü soru, yedinci hafta
  • Üleştirme Sayı Sıfatları: Varlıkların nasıl paylaşıldığı konusunda varlıkları niteler. Bu sıfatlarda tam sayıların sonuna -ar, er ekleri getirilir. Örnek; Onar lira, beşer ceviz
  • Kesir Sayı Sıfatları: Bütün bir parçanın eş parçalara ayrıldığını gösteren sıfatlardır.
    Örnek: yarımşar tabak yemek yediler.

Sıfat Nedir Çeşitleri ve Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.