SGK Sorgulama

SGK Sorgulama hakkında bilgi kısaca.

Eski bilgilerinize ulaşıp hizmet almak için SGK Sorgulama yapabilirsiniz. SGK işlemleri şifresiz yöntemle yapılmaktadır ancak PTT üzerinden alacağınız bilgileri de buna katabilirsiniz. SGK Sorgulama işlemi artık internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet sorgulama sistemi kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden işlemleriniz halledebilirsiniz.

2 farklı yöntem ile SGK sorgulama yapılabilmektedir. T.C. kimlik no gibi kimlik bilgileriyle şifresiz olarak yapılan en sık olarak kullanılanıdır. Diğer yöntem ise PTT şubelerinden şifre alınarak yapılmaktadır. Sonrasında bu şifre ile E-Devlet üzerinden işlem yapılabilir ancak E-Devlet şifresi almak zahmetli olduğundan daha az sıklıkla kullanılmaktadır.

İlk yöntem için SGK’nın internet sitesine girilmelidir. Burada ESGM bağlantısına girdikten sonra karşımıza bir form çıkmaktadır. Formu T.C. kimlik no, cilt no, nüfusa kayıtlı olunan il, doğum yılı girerek doldurmak gerekmektedir. Orada bulunan resimdeki karakterler de güvenlik kodu kısmına yazılmalıdır. Sorgula tuşuna bastıktan sonra sisteme giriş yapmış olursunuz. Buraya kadar girdiğiniz bilgilerin hepsi nüfus cüzdanınızda yer almaktadır. Sisteme girdikten sonra sağ menüde bulunan Hizmet Bilgisi 4A’ya girerseniz SSK sorgulaması tamamlanır. Aynı şekilde Hizmet Bilgisi 4B’ye girerseniz Bağkur sorgulamış olursunuz.

SGK Sorgulama TC İle Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.