SGK Prim Borcu Taksitlendirme Başvuruları ve Şartları

Sgk prim borcu taksitlendirme başvuruları ve şartları hakkında bilgi kısaca

Prim borçlu düzenlemesi sonuçlandı. Borcu olanlardan tek seferde ödeme yapacak olanlar faize maruz kalmayacak. Ancak vatandaşın isteğine göre borçlar 36 aya kadar da taksitlenebilecek.

Meclis son dönemlerde gündeminde yeni bir torba yasa tasarısı bulunuyor. Bu yasa tasarısının en önemli noktası ise vergi ve SGK prim borçları olanları ilgilendirmesi.

PRİM BORÇLARI KAPSAMDA

Gündemdeki torba yasa tasarısı kapsamında SGK ile ilgili tüm primelrin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Bu sayede tasarı meclisten geçerse prim borcu olan kişi ve kuruluşlar borçlarını yeniden düzenleyebilecek. Özellikle belediyeler SGK’ya borçlu durumda. Önceden Bağ-Kur’lu olan esnaf kesimin de bu borç düzenlemeleri oldukça etkili olacak. Emeklilik primlerini ödeme imkanı bulamamış olan küçük esnaf bu sayede primlerini ödeme şansı elde edecek ve daha erken bile emekli olabilecek. Ayrıca prim borcu olan kişilerin tabi tutulduğu gecikme zammı ve faizleri de silinecek. Borcunu tek seferde ödemek isteyen kişiler faize tabi tutulmayacağı gibi istenirse 36 ay taksitle de borçlar ödenebilecek. Kişilerin tercih ettikleri taksit sayısına göre faiz uygulanacak ve taksitler 2 ayda bir ödenecek. 6 taksit halinde ödemeyi seçen kişiler için 1,05 katsayısı, 9 taksit için 1,07, 12 taksit için 1,10, 18 taksit için 1,15 katsayısı kullanılacak ve borçlar bu şekilde oluşturulacak. Yani kişilerin borçlarını 6, 12, 18, 24 ya da 36 ayda ödeyebilecekler.

BAŞVURU SÜRESİNE DİKKAT

Tasarı meclisten geçtiği ve kanun haline geldiği takdirde kişilerin 3 ay içinde başvuru yapması gerekiyor. Bu süre genel sağlık sigortası prim borcu olanlar için 7 ay. Başvurusunu yapan kişiler borçlarının ilk taksitini yasa tasarısının yasa olmasından 8 ay sonra ödemeye başlayacak. Kişiler borçlarını kredi kartıyla da ödeyebilecek.

28 Şubat Mağduruna Borçlanma

28 Şubat mağduru olarak ele alınan ve memurluktan bu dönemde atılan kişilere de bu tasarı ile borçlarını ödeme hakkı verildi. Bu kişiler 22 Haziran 2006 tarihine kadar memur olarak görev yapmadıkları sürelerde borçlu olarak değerlendirilebilecekler. Ancak bu kişilerin tasarının yasalaşmasının ardından 3 ay içinde başvuruda bulunması gerekiyor.

SGK Prim Borcu Taksitlendirme Başvuruları ve Şartları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.