Sezai Karakoç Kimdir

Edebiyatımızda yer edinmiş ünlü şair Sezai Karakoç’un kısaca hayatını ele alıyoruz.

Ünlü şair Sezai Karakoç; 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da aldı. Üniversite için Siyasal Bilgiler Fakültesine yazıldı. Bu okulu başarıyla tamamladı. Mezuniyetinin ardından kısa süreliğine maliye müfettiş yardımcılığı ile göreve atıldı. Daha sonra devlet dairelerinin kendine göre olmadığını anlayarak özel kesime yöneldi. 1966 yılından itibaren Diriliş Dergisini yayınladı.

Ünlü şiir işlediği konulara da işleyiş bakımından da oldukça titizlik gösterdi. Şiire olan kabiliyeti şiir ve sanat üstüne kısa zamanda tanınmasını sağladı. İlk şiiri 1951’de Hisar Dergisinde yayınlanmaya başladı. Eserlerinde oldukça özgün ve modern olmuştur.

Sezai Karakoç kaleme aldığı eserlerde daha çok karamsarlık, sıkıntı, bunalım gibi düşüncelere yer vermiştir. Şiirleri kasvetli ve duygusal olarak zengindir. Eserlerinde argo, çirkin kelime, müstehcen kelimeler asla yoktur. Günlük konuşma dilini eserlerinde kullanmada ustadır. Bizzat şiirlerinde mecazlı söyleyişlere yer verilmiştir. Tüm eserlerinde milli değerlerimiz kutsaldır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.