Seyyah Nedir Kısaca

Seyyah nedir kısaca açıklayınız, seyyah anlamı ne demek

Seyyah kelimesi, Türk Dil Kurumu sözlüğünde gezgin, turist anlamı taşımaktadır. Yani çok gezen kişilere seyyah adı verilir. Bu kelime yüzyıllar öncesinde tarihi dönemlerde de kullanılmış bir terimdir.

Yüzyıllar önce insanlar içlerindeki meraka yenilerek gezip yeni yerler keşfetme ihtiyacı duymuştur. Bu nedenle insanlar bilmedikleri, hiç gitmedikleri yerlere gitmişlerdir. Bu nedenle bu insanlara gezgin ya da turist anlamına gelen seyyah denilmiştir.

Seyyahlar, gezmeyi artık hiç bir çıkar gütmeden, hiç gitmedikleri, merak ettikleri yerleri sırf meraklarını gidermek amacıyla kendi istekleriyle gezilere çıkmışlardır.

Seyyah Arapça bir sözcüktür, bu kelimenin Türkçe karşılığı ise gezgindir.

Seyyahlar gezip gördükleri yerleri bir eserde anlatabilirler. Bu eserler seyyahların gittikleri yerlerin kültürünü, adetlerini yansıtmaktadır. Seyyahların yazdığı bu eserlere ise seyahatname denmektedir. Seyyahlar bu kaynaklar da kendi düşüncelerini de öne sürebilirler. Yani, seyahatnameler seyyahların düşüncelerini de yansıtabilir ve toplumlara kültürel örnek teşkil eder.

Tarihe baktığımızda ilk seyyah Evliya Çelebi’dir. Evliya Çelebi’nin seyyhah olarak yazdığı 10 ciltlik bu eserin adı seyahatnamedir. Bu eser Türk kültür tarihi ve Türk edebiyatı açısından baktığımızda çok önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.