Şeyh Galip Kimdir

Ünlü divan edebiyatı şairi olan Şeyh Galip’in kim olduğunu bu yazımızda kısaca açıklayacağız.

Şeyh Galip; 1757 yılında dünyaya gelmiş Türk divan edebiyatı şairidir. 3 Ocak 1799 yılında ise hayatına veda etmiştir. Gençlik çağlarında çok istediği Konya Mevlâna Dergâhı’nda bulunan çileye girmiş ancak çilesini bitiremeden ailevi meselelerden dolayı yaşadığı İstanbul’a geri dönmek mecburiyetinde kalmıştır. Çileden İstanbul’a geri döndüğü zaman bu isteğinden kopmamış ve Yenikapı Mevlevihanesi’nde gayret ederek çilesini bitirmiştir.

Kaleme aldığı şiirlerinde Esed ve Galip mahlaslarını kullanmıştır. Genç yaşlarında yazdığı şiirlerini 24 yaşında iken divan haline getirmiştir. Divan edebiyatının en ünlü ve başarılı isimlerinden biridir.

Türk edebiyatına farklı bir soluk getirmiştir. Çünkü Sembolizm benzeri bir tarz ile eserlerini işlemiştir. Manzum eserleri ve farklı anlayışıyla divan edebiyatını oldukça geliştirmiş bir şairdir. Ancak bazı gelenekleri de sürdürmekten kendini alıkoyamamıştır.Şeyh Galip’in şiirleri ile yalnız ülkemizde değil Avrupa’da da beğenilen bir şairdir. Eserlerindeki betimlemeler çok dikkat çekicidir. Şeyh Galip eserlerinde tasavvufa da yer vermiştir.

Şeyh Galip’in Eserleri Şunlardır;

Divan (Şiirleri)
Hüsn ü Aşk (Güzellik ve Aşk)
Şerh-i Cezîre-i Mesnevî
Es-Sohbetü’s-Sâfiyye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.