Şeyh Bedrettin İsyanı Nedir

Mehmet Çelebi tahta çıktıktan sonra öncelikle Anadolu ve Rumeli’de birliği sağlamıştır ve ardından da iki önemli isyanı bastırmak durumunda kalmıştır. Bu isyanlardan birisi de Şeyh Bedrettin isyanı olmuştur. Edirne dolaylarında Simavna’da dünyaya gelen Şeyh Bedrettin; Bursa, Konya, Kahire gibi o dönemdeki önemli ve büyük ilim-kültür merkezlerinde eğitim almıştır.

Torlak Kemal ve Börklüce Mustafa gibi yakın arkadaşlarıyla beraber İznik’te hareketlere başlayan Şeyh Bedrettin; öncelikle İslam dinine ters düşen düşüncelere sahip olan bir tarikatla birlikte Anadolu ve Rumeli bölgelerinde düşüncelerini halka yaymaya çalışmıştır. Bir zaman sonra ise Eflak üzerinden Deliosman’a gelen Şeyh Bedrettin ve onu destekleyen kişiler ayaklanmaya başlamıştır ve bu ayaklanmaya da Şeyh Bedrettin ayaklanması adı verilmiştir.

Şeyh Bedrettin’in arkadaşları olan Börklüce Mustafa İzmir ve çevresinde ayaklanmalara katılırken Torlak Kemal de Manisa’da ve çevresinde ayaklanmaya başlamıştır. Ancak bu sırada Mehmet Çelebi boş durmamıştır; İzmir ve Manisa illerine kuvvetler yollayarak bu ayaklanmaları bastırmıştır. Ayaklanmanın bastırılmasıyla birlikte Şeuh Bedrettin yakalanarak Serez Kadısı tarafından yargılanmıştır ve Şeyh Bedrettin 1420 senesinde idam cezası almıştır.

Şeyh Bedrettin İsyanı Kısaca Açıkladığımız Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.