Şeyh Bedrettin İsyanı Nedenleri Nelerdir

Yenilik karşıtlarının çıkardığı Şeyh Bedrettin isyanının nedenlerini kısaca ele alacağız. İşte o nedenler…

1. Saltanat ve halifeliğin sonra erdirilmesi için pek çok etkinlikler düzenlenmiştir. Aynı zamanda yabancı vatandaşlığa girmek istenenlere kolaylık sağlanmıştır. Osmanlıcılık anlayışı yavaş yavaş sonlandırılmaya çalışılmıştır.

2. İngilizler; Musul Meselesini çıkarları doğrultusunda çözümleme yolundaydılar.  Aynı zamanda ülkeyi ikiliğe sevk etmek için Doğu Anadolu’da Kürtleri devlet kurmaları için galeyana getirmişlerdi.

3. Terakkiperver cumhuriyet fırkasının halk üzerindeki etkisi büyüktü ve kötü etkileyebilmekteydi.

4. Cahil kesiminin dini hurafelere çabuk inanmasıdır.

Şeyh Bedrettin İsyanı; Ergani’nin Piran şehrinde vuku buldu. 13 Şubat 1925 yılında Diyarbakır ve Elazığ’a kadar ilerlemiştir. Mevcut hükümet çıkan isyanı durdurmak yerine başaramayınca istifa etti. Bu nedenle Fethi Okyar hükümeti yerine İsmet Paşa hükümeti başladı. Hükümetin ilk icraatı Takrir-i Sükun kanunuydu. Takrir –Sükun kanunu ile; güvenliğin sağlanması ve devam ettirilmesi için maddeler ele alındı hükümete yetkiler tanındı. İsyanın bastırılmasında bu kanunun oldukça yararı bulunur. Kanun 4 yıl süresince kullanılmıştır. Hükümet ayrıca biri Ankara’da biri de isyan bölgesi olan Diyarbakır’da olmak üzere tekrar iki İstiklal Mahkemesi kurmuştur.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.