Şevket Rado Kimdir

Ünlü edebiyatçı Şevket Rado’nun kim olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Şevket Rado; 21 Nisan 1913 tarihinde Makedonya’nın Üsküp şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda iken ülkesinde çıkan Balkan Savaşı nedeniyle ailesi ile beraber İstanbul’a göç etmiştir. Lise eğitimini İstanbul’da Vefa Lisesinde tamamlamış ve üniversiteyi ise Hukuk bölümü üzerine okumuştur. Edebiyat hayatına üniversite yıllarında giriş yapmıştır. İlk yazılarını Son Posta gazetesinde yazmıştır. Ardından Akşam Gazetesinde 25 sene süresince muhabirlik, fıkra yazarlığı, yayın müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Meslek hayatında gazetecilik harici Sosyoloji ve Edebiyat öğretmeni gibi görevlerde yapmıştır.

Şevket Rado’nun en önemli çalışması 1956 senesinde yayınladığı Hayat dergisi’dir. Şevket Rado’nun yayınladığı Hayat dergisi’nin ilk baskısı 193.000 adettir ve yok satmıştır. Şevket Rado aynı zamanda 1961 yılında fasiküller şeklinde Hayat Ansiklopedisi isimli bir dergi çıkarmış ve buda 150.000 adet satmıştır. Ünlü edebiyatçı; 9 Nisan 1988 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Şevket Rado; şiir, hikaye, fıkra ve sohbet türünde eserler kaleme almıştır. Şevket Rado; eserlerini iyimser bir üslupla ve sade bir anlatımla yazmıştır.

Eserleri şunlardır;
– Hayat böyledir
– Şiirler
– Tatlı dil
– Aile sohbetleri
– Saadet yolu
– Eşref saati
– 50. yılında Sovyet Rusya
– Amerikan rüyası
– Milliyetçi Çin ne âlemde
– Ümit dünyası
– Hayat Ansiklopedisi
– Hayat Türkiye Ansiklopedisi
– Toplum içinde yalnız kalmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.