Ses Nedir Nasıl Oluşur

Ses nedir nasıl yayılır, ses nedir nasıl işitiriz konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ses, esnek bir yapıda olan cisimlerin titreşmesi sonucunda oluşan ve dalgalar şeklinde çevreye yayılan enerji çeşididir.

Çevresine ses yayan maddeler ya da cisimler ses kaynağı olarak adlandırılmaktadır. Ses kaynakları titreşir ve böylece çevrelerine ses dağıtırlar. Ses kaynaklarında meydana gelen titreşimler ise ses kaynağının ileri ve geri gidip gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Yani ses veren yani ses kaynağı olarak adlandırılan her cisim ya da madde titreşme özelliği göstermektedir.

İnsanların da gırtlak kısmında ses telleri vardır ve bu sesleri akciğerlerden gelen hava yardımı ile titreşir ve böylece ses meydana gelir. Oluşan bu ses dil ve dişlerin sayesinde de çevreye sözcükler olarak çıkmaktadır.

Boşlukta madde bulunmadığından dolayı ses yayılmasa da boşluk haricinde her ortamda ses yayılmaktadır. Ortamdaki sıcaklık değeri arttıkça sesin yayılma oranı da o kadar artmaktadır. Ses en fazla katı maddelerde ya da katı cisimlerde yayılabilmektedir.

Ses Nedir Nasıl Oluşur ve Özellikleri, Ses Nedir Nasıl Oluşur Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.