Serbest Kıyafetle Birlikte Uzun Saç Önerisi!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği değişti.

Yeni yönetmelikle öğrencilerin, okul ve sınıflarda tek tip kıyafet zorunluluğu sona ererken, imam-hatiplerde türban serbestisi getirildi.

 

Konuyla ilgili NTV’ye açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeniliklerin yalnızca kıyafetle sınırlı olmadığı mesajını verdi.

 

Bundan böyle öğrencilerin saç uzatabileceğini söyleyen Dinçer, “Çocukların saçlarının uzun diye okul idaresi tarafından kesilmemesini sağlayacak türden tedbirler de var. Şayet okul yöneticilerimiz şimdiden onu uygulamaya koyarsa mutlu olurum” diye konuştu.

Dinçer, yönetmeliğin türbana serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını da vurguladı.

İmam-hatip okullarında kız öğrencilerin başlarını örtebileceklerini kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

“Diğer okullarımızda ise Kuran-ı Kerim seçen çocuklarımız yani Kuran-ı Kerim’in kendi usul ve adabına uygun bir şekilde başlarını örtebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz ne yaptığımızın farkındayız, yani bu hükümet yönetmeliği olduğuna göre aslında eğer öyle bir niyeti olsaydı bütünüyle bu yönetmelikte onu serbest hale getirirdik. Yaptığımız uygulama aslında eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.”

2 yorum

  1. Bizim kiyafetle bir sorunumuz yoktu.milli egitim yine her zamanki gibi yanlis olani yapiyor.eger serbest yapacaksanizda meseela herkes beyaz tisortle ve siyah pantolonla gelsin densin olsun bitsin. Rengin tonuna karisilmasin. Okuldan bi arma verilsin igneli okuldan oldugumuz belli olsun. Sac ise serbest olsun. Su zamanda bit sorunuyla karsilasicagimizi sanmiyorum. Zaten pis kafa belli olur. Bi cocugun 14-19 yaslar arasi yapmsk istedigi en onemli sey budur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.