Sera Etkisi Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Sera etkisi nedir faydaları ve zararları nelerdir sizler için araştırdık. İşte sorularınızın yanıtı…

Güneşten gelen ışınların bir bölümü bulutlar ve yeryüzü tarafından yansıtılmaktadır. Bu yansımayla birlikte atmosferdeki kimi gazlar bu ışımaları tutar ve bu ışık enerjisi ile dünya ısınmaktadır. Atmosferde bulunan metan, su buharı ve karbondioksit gibi sera gazları ile bazı gazlar güneşten gelen ve yansıyan ışınları tutarak dünyanın ısınmasını sağlamaktadır. Bu duruma Sera etkisi adı verilmektedir.

Sera etkisinin başlıca faydası dünyada yaşamın olması için gerekli sıcaklığı sağlamaktadır. Karbondioksit, metan gazı ve su buharı dünya üzerinde doğal bir örtü teşkil etmektedir. Atmosferin ısıyı tutma niteliği ile birlikte yeryüzündeki suların sıcaklığı bir derece yani dengede kalmaktadır. Bu sayede okyanusların ve nehirlerin donması önlenir.

Sera etkisinin başlıca zararı ise; şimdilerde ormanların yok edilmesi, fosil yakıtların kullanılması, tarım faaliyetlerinin aşırı gerçekleşmesi durumları; karbondioksit, su buharı ve metan gazından meydana gelen örtünün atmosferde çok birikmesine sebebiyet verir. Gerektiğinden fazla biriken gazlar, atmosferin aşırı ısınmasının nedenidir. Atmosferde bulunan gazlar yeryüzündeki ısının bir kısmını tutar ve ısı kaybını önler. Şimdilerde insanların tabiata fazla karışması, gelişen teknoloji, fabrika atıkları, motorlu araçların gazları gibi sebeplerden dolayı atmosferdeki karbondioksit miktarındaki fazlalıktandır. Hava kirlenmesi sebebiyle artan karbondioksit küresel ısınmanin ana nedenidir. Sera etkisinin sonuçları; buzullar erimesi, okyanusların yükselmesi sonucu kıyı kesimlerinde toprak kayıplarıdır. Yine sera etkisi nedeni ile mevsimlerin düzenini şaşar. İlkbahar gereğinden erken; sonbahar ise gereğinden geç gelir.

Dünyanın kimi yerlerinde kuraklık yaşanır. Kimi yerlerinde ise aşırı yağmurlar, kasırgalar görülmektedir. Kimi ülkelerde hayvanların göç mevsimleri değişir ve bazı hayvanların nesli tükenir. Atmosferin gereğinden fazla ısınması bütün canlı hayatını tehdit eder. Doğal dengeyi bozar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.