Sendika Nedir Ne İşe Yarar

Bu yazımızda sendikanın ne olduğuna ve ne işe yaradığına kısaca değineceğiz.

Sendika; çalışanın haklarının devlete ve işverene karşı korunması hedefiyle faaliyet gösteren kurumlardır. Bu örgütler, sanayi devrimi sonrasında kurulum göstermiştir. Sendikaların ana hedefi, çalışan ve işveren arasında güç dengesizliğini gidermektir. İlk olarak belli bir grubun haklarını korumak amacıyla kurulmuşlardı. Fakat şimdilerde sendikalar, vasıfsız elemanlar içinde çalışmalar yapmaktadır.
Halk arasında sendikalar çalışanların daha çok para veya unvan kazanmak için çalıştığını düşünsede sendikalar bu faaliyetlerinin yanı sıra çok daha fazla projelere imza atmaktadır. Sendikalar, dünya ve ülke çapında yeni girişimler için çalışmalarını sürdürmektedir. Sendikaların faaliyetlerinde başarılı olabilmesi için üyeleriyle daimi bir ilişki halinde olmalıdır. Üyelerinin gereksinimleri için çalışmalıdır.

Sendikaların faaliyet amacı oldukça geniştir. Bunları dört ana başlıkta incelemek mümkündür. Sendikaların amaçları arasında ekonomik amaçlar, çalışma şartları ile ilgili düzenlemelerde bulunma amacı, sosyal değişim sağlama amacı ve bireylerin karar alma faaliyetlerine dahil olma amacı çalışmalarıdır.

Türkiye’de faaliyet gösteren belli başlı sendikalar ise şunlardır; Eğitim Bir- Sen, Türk Eğitim- Sen, Memur- Sen vb.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.