Şehzade Mustafa Neden Öldü

Kanuni Şehzade Mustafa’yı Neden Öldürttü, Şehzade Mustafa Neden Öldü Merak konusu oldu, hemen bilgi verelim.

Kanuni Sultan Süleyman Oğlunu Neden Öldürttü Kanuni Oğul Katili Mi

Osmanlı tahtına kendi öz oğlu Selim’in geçmesini isteyen Hürrem Sultan, Kanuni’nin en büyük oğlu Mustafa’nın bir şekilde uzaklaştırılması,başının yenmesi gerektiğini düşünüyordu.

Kanuni Sultan Süleyman yaşlanmaya devam ederken Osmanlı orduları zaferden sefere koşarak denizde ve karalarda sınırlarını genişletiyordu.
1553 yılında İran’daki Safevi şahları Osmanlı için tehlike oluşturmaya başladı. Sınırda yaşanan olaylar nedeniyle İran üzerine sefer açılması gündeme geldiği sıralarda,Kanuni’nin huzuruna Amasya’da Valilik yapan oğlu Şehzade Mustafa mühürlü mektuplar geldi. Mektuplarda Mustafa’nın kendi yükselişi ve padişah olması için İran şahına yardım ve işbirliği teklif edilmesi yer alıyordu.Başından kaynar sular dökülen Kanuni bu duruma çok kızdı ve devletinin geleceği için bir karar vermesi ve kararını uygulaması gerekiyordu.

Kanuni Sultan Süleyman

1553 yılının bahar aylarında Konya ovasına ordusuyla gelen Kanuni,vilayet ve sancak beyleriyle birlikte Amasya Valisi oğlu Mustafa’yı da çağırmıştı. Mustafa, babasının bu çağrısı üzerine askerleriyle birlikte Osmanlı Otağı hümayununa (padişah çadırına) geldi. Padişahlar ile görüşmek üzere şehzadeler silahları ile huzura kabul olmasına rağmen Kapıdaki nöbetçiler silahını bırakıp huzura çıkmasını söylediler. Oğlunun gözlerine dalgın dalgın bakan Kanuni Mustafa’nın halini hatrını sordu ve sonra da “İstirahat buyur” diyerek oğlunu dinlenmeye gönderdi.

Mustafa çadırdan çıkıp dinlenmeye kendi çadırına doğru giderken beklenmedik bir olay oldu. 7 dilsiz cellat üzerine çullandı ve ellerindeki baltalar ile geleceğin padişahının neresi gelirse vurmaya başladılar. Cellatlara direnen Mustafa, onları dağıtmayı başardı. Ancak yakın arkadaşlarından olan ünlü cellat Zal Mehmut Ağa elinde balta ile gelince nutku tutuldu. Zal Mahmut, elindeki baltayı Mustafa’ya “Yallah” dedi ve vurdu. Mustafa yere düştü. Cellatlar kement ile boğazını bağlayıp elleri ile sıkarak Mustafa’yı nefessiz bıraktılar.

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. Neden Mustafa yargılanmadı mahkeme yapılmadı,hiç mustafayı dinlemeden nasıl bu kadar acımasız,ve hiç yakışmayn bi olum şekli ile oldurur;ve şeyhul islam nasıl bole bir fetva verebilir yargısx infaza izin verir ;ve islam dinin de nerde yazar yargısz infaz ve yedi yaşın daki torununu Mustafa’nın oğlunu nasıl kıyabilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.