Şehir İçi Hız Sınırı

Şehir içi hız sınırı ne kadar diye merak eden sürücüler. Halihazırda 70 olan şehir içi hız sınırı, önümüzdeki günlerde çıkarılması beklenen bir düzenleme ile 90’a çıkarılacak. Ancak şu anlık 70, gelişme olduğunda bilgi vereceğiz. Şehir içi hız sınırı kaç …

Şehir İçi Hız Limiti 70’ten 90’a Çıkarılacak mı ?

Hız sınırları, şehir içi ve şehir dışı trafiğinin düzenlenmesi ve kazaların en aza indirgenmesi için koyulan kuralındandır. Emniyet Genel Müdürlüğü, şehir içi hızıyla ilgili yeni bir düzenleme yapmak adına kolları sıvadı. Yeni düzenlemeye göre hızın 70 kilometreden 90 kilometreye çıkarılması gündemde.

Aslında şehir içi hız sınırı Karayolları Trafik Yönetmeliği gereği 50 kilometre, bu hız Ulaşım Koordinasyon Merkezleri ile 20 kilometreye kadar artırma yetkisi veriliyor. Yani böylelikle 70 kilometre olan şehir içi hızı bile trafiğin akışını rahatlatmaya yetmiyor.

Özellikle kamera ile takip sisteminin olduğu ve ekip araçlarının beklediği yerlerde aşırı hız düşümleri, bu yerleri geçtikten sonra hızın artırılması gibi durumlar trafiği oldukça olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle bağlantı yollarının şehir merkezi içinde kaldığı bölgelerde 70 kilometrelik sınır şoförleri oldukça zor durumda bırakıyor.

Sürücüleri bu zor durumdan kurtarmak ve trafiği biraz olsun rahatlatmak amacıyla yeni şehir içi hız sınırının 90 kilometre olması planlanıyor. Hazırlanan bu yeni düzenleme okulların açılmasına yetişecek gibi görünüyor. En geç Eylül sonunda yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ile trafiğin bir nebze olsun nefes alması bekleniyor.

Şehir İçi Hız Sınırı İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. tuyap haramıdere arasında 70 km hız sınırlaması var bır kac kere /10 sınırı asmamız sebebıyle cezalar geldı , km hızımızda 78 km bazılarında da 80 km
    70 km hız sınırı cok az bence en azından 90 km olması sart bence
    hem traffık kaza ve sıkısıklıgı yonunden 90 ollursa cok guzel olucak
    yetkılılerden bır an once bu yonetmelıgı degıstırmelerını beklıyorum
    ugur puskul

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.