Sefaretname Nedir Sefaretname Özellikleri

Sefaretname nedir kısaca, sefaretname nedir sözlük anlamı, sefaretname özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Resmi bir görev nedeniyle yurt dışına gitmek durumundan kalan elçi görevini üstlenen kişilerin gittikleri bölgelerde gözlemledikleri izlenimlerini yazılı bir edebi eser olarak aktardıkları edebi ve yazılı eserlere Sefaretname adı verilmektedir. İlk sefaretname örneğini Türk edebiyatına kazandıran kişi ise Yirmisekiz Mehmet Çelebi’dir.

18. yüzyılda, Edirne dolaylarında gözlerini dünyaya açan ve hayatının belirli bir kısmını devlet memuru olarak idam ettiren Yirmisekiz Mehmet Çelebi, III. Ahmet döneminde elçi olarak Fransa’nın başkenti olan Paris’e yollanmıştır. Yirmisekiz Mehmet Çelebi’ye Fransa ve Osmanlı arasındaki diplomatik ilişkileri daha da iyileştirmek ve Fransa medeniyetinin özelliklerinin bizim ülkemiz için uygun olan kısımlarını öğrenebilmek amacıyla gördüklerini, duyduklarını kaleme alma yani yazma görevi de verilmiştir. Görevlerini yerine getirmek için gördüğü, yaşadığı, izlediği her şeyi tüm yönleriyle kaydeden Yirmisekiz Mehmet Çelebi böylelikle Sefaretname adlı bilinen eserini meydana getirmiştir.

Sefaretnamenin en önemli özelliği ise; Türk edebiyatında Avrupa’yı anlatan ve tanıtan en önemli edebi eserlerin başında gelmektedir.

Sefaretname Nedir Sefaretname Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.