SBS’de Başarılı Olmanın Formülü

2013 SBS için geri sayım sürerken öğrencilerimize SBS’de başarıyı yakalamak adına bazı önemli ipuçları vereceğim. Seviye Belirleme Sınavı, şu anda 8. sınıfta okuyan ve gelecek adına önemli işlere imza atmak isteyen öğrencilerin tek düşüncesi. Bir yandan yazılılar ve okul görevleri ile uğraşırken öte yandan harıl harıl SBS’ye çalışılıyor. Size belki rutin şeyler olarak gelecek ama bizler yine de SBS hazırlık döneminde birkaç ipucu vermek istiyoruz.

2013 SBS’de önceki yıl olduğu gibi yalnızca 8. sınıf konularından sorulacak. Öğrenciler 6. ve 7. sınıfın konularından sorumlu değiller ancak netice itibariyle 8. sınıf konuları 6. ve 7. sınıf konularını da içerdiğinden SBS, ortaokul derslerinin bütünü olarak düşünülmelidir. 6. ve 7. sınıf konularına vakıf olduğunuzu düşünerek sizlere 8. sınıf konularına nasıl çalışmanız gerektiğine dair birkaç strateji vereyim.

Okulda dinlediğiniz dersleri iyi takip edin ve aklınıza takılan kısımları anında öğretmeninize sorun. Eğer dershaneye de gidiyorsanız, dershane var diye okul derslerini boşlamak gibi bir hata yapmayın. Program olarak dershane dersleri ya da okul derslerinden biri önde olabilir. Okulda konu olarak geriden gittiğinizi düşünelim, böyle bir durumda “Biz zaten bunu dershanede gördük.” diye dersi dinlememezlik ve katılmamazlık yapmayın. Okulda öğretmeninizin anlattığı dersi dershanenin tekrarı gibi görün ve mümkün mertebe katılım gösterin. Sorulara cevap verin, alternatif çözüm önerileri sunun. Dershaneye gitmeyen ve konuyu anlamayan arkadaşlarınıza kısaca konuyu anlatmaya çalışın. Bu tekrarlar sizin o konuyu oldukça fazla pekiştirmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca bu çabanız yazılılardan da yüksek not almanızı sağlayacaktır.

Dershanede ya da okulda gördüğünüz konularla ilgili aynı gün ve hafta içerisinde mutlaka bolca soru çözün. Konuyu iyice pekiştirmek istiyorsanız, gördüğünüz konuları evde tekrar edip iyice özümsedikten sonra soru çözerek bunu pekiştirin. Eğer dershane desteğiniz yoksa dışarıdan deneme sınav kitapçıkları alarak ayda bir defa da olsa kendinizi deneyin. Eğer deneme gibi çok kapsamlı sorular çözmek istemiyorsanız, genel tarama testlerini çözebilirsiniz. Konuları tekrara etme işlemini ideal aralıklarla yapınız. Unutmayın ki başarının formülü tekrardan ve soru çözmekten geçer. Ben eokul-meb.com editörü Uğur AYAN sizlere SBS konusunda rehberlik tadında yazılarıma devam edeceğim …

eokul-meb.com Editörü Uğur AYAN

 

 

6 yorum

  1. yazınızda güzel yazmışsınız ama iyi bir lise ve ardından üniversite için sbs önemli. bunu biliyoruz. bize daha fazla bilgi verirseniz seviniriz.okul puanlarının etkisi çok az en yüksek ihtimalle 10 puan ekliyor. çok fazla etkisi yok bence…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.