SBS Yedek Yerleştirme Nasıl Yapılır 2013

SBS Tercih Sonuçları Açıklandı Şimdi Sıra Asil ve Yedek kayıt İşlemlerinde

Liselere kayıt heyecanı SBS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla başladı. Bize en çok gelen sorulardan bir tanesi  yedek yerleştirme nasıl yapılır, sbs yedek yerleştirme ne zaman yapılacak şeklinde. Şayet asıl listeden herhangi bir okula kayıt hakkı kazandıysanız, ilgili okula kaydınızı 12 – 16 Ağustos tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar yapmanız gerekecektir. Asil olarak kayıt hakkı kazananlar 16 Ağustos Saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmazlarsa, bu haklarını kaybedeceklerdir.

16 Ağustos 2013 Cuma gününden sonra yedek yerleştirme kontenjan tespit ve yerleştirme işlemleri başlayacak. 16 Ağustos’ta asıl kayıtlar sona erdikten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yedek yerleştirme kontenjanları tespit edilecek. İlk kayıt sonrası , kayıt yapılmayan okullarda kalan boş kontenjanlar, yedek olarak yerleşmiş öğrenciler için tekrar otomatik yerleştirmeye açılacak. Haliyle yedek yerleştirmede yerleşme ihtimalinin yüksek olması için yedek sıranın ilk sıralarında bulunmak önem arz ediyor.

Asil Olarak Bir Liseyi Kazananların Kayıt İşlemleri :

SBS yerleştirme sonuçları gereğince tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kazandığı okula kayıtlarını yapacaklardır.  Eğer siz de asil listeden bir liseye kayıt hakkı kazandıysanız söz konusu bu tarihlerde kaydınızı mutlaka yaptırın aksi durumda, kayıt hakkınızı kaybedersiniz.

Yedek Olarak Yerleşenler İçin Kayıtlar Nasıl Yapılacak

Yerleştirme sonuçlarına gereğince tercihlerinden birine asil olarak yerleşen öğrencilerin kayıt tarihleri bittikten sonra, 19 Ağustos 2013 saat 08.00′den sonra boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Yedek kayıt tarihlerinde, boşalan kontenjanlar için yedek listede bulunan, sıradaki öğrenciye kayıt hakkı tanınması işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar e okul sistemi tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da duyurulacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazandığı açıklanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sürecektir.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt
durumlarını takip edebileceklerdir.

SBS yerleştirme sonuçlarını öğrenen öğrenciler yedek yerleştirme nasıl yapılır, sbs yedek yerleştirme nasıl ne zaman yapılacak diye merak ediyor. 12-16 Ağustos 2013 lise kayıt tarihlerini unutmayın. 16 Ağustos’tan sonra kayıt sonrası oluşacak boş yerlere o okulun yedek listesinde yer alanlar sıralarına göre kayıt yapma hakkı elde edecektir.

SBS Yedek Yerleştirme İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz.

10 yorum

  1. ya bana saglık meslek lisesi yedekte geldi ve boş kontejyan sayısı var ama bana sıra daha çok yedklemesi gelenler kayıt yaptırmazsa biz kayıt yaptırabilirmiyiz bunu ne zaman yapabiliriz ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.