SBS Tercihleri Ne Zaman Bitecek 2013

15 Temmuz’da başlayan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) tercihleri tüm hızıyla devam ediyor. Okul dönüşümleri sonucu bütün düz liselerin Anadolu Lisesine dönüştürülmesi sonucu, öğrencilerin tercihlerde daha dikkatli olması gerekiyor. Zira, herhangi bir tercihine yerleşemesi durumunda önceki yıllarda olduğu gibi sınavsız kayıt olabileceği bir düz lise şansı olmayacak, öğrenciler bu durumda meslek liselerine ya da özel liselere gitmek zorunda kalacak. Peki 2013 SBS tercihleri ne zaman bitiyor ?

15 Temmuz’da başlayan SBS tercih süreci 21 Temmuz 2013 Pazar günü sona erecek. Okullar bu süre zarfında tercihler için hizmet vermeye devam edecek. Öğrencilerin herhangi bir problem yaşamaması için SBS tercihlerini Cuma gününe kadar bitirmelerini öneriyoruz.

Kontenjanlar %30 Arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sosyal Bilimler Liseleri, Fen Liseleri ve diğer her türlü Anadolu Liselerinin kontenjanlarını %30 oranında arttırdı. Peki bu artış nasıl gerçekleşti ? Düz liselerin tamamının Anadolu Liselerine dönüştürülmesi en büyük etken oldu. Yeni açılan okullar ve bu dönüştürme sonucu mevcut okullara ek olarak Türkiye genelinde 502 tane Anadolu Lisesi, 6 tane Fen Lisesi, 1 tane Anadolu Öğretmen Lisesi, 59 tane Anadolu Meslek Lisesi ve 120 tane Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı.

Bu oluşturulan okullara ek olarak, okulların kontenjanlarında da artışlar yapıldı. Buna göre Fen Liselerindeki sınıf mevcudu 26’dan 30’a; Anadolu Liselerinde 34’e çıkarıldı. İşte tüm etkenlerden ötürü bu yıl sınavla herhangi bir liseye yerleştirilecek öğrenci sayısında yaklaşık %30’luk bir artış olacak.

Liselerin Puanları Düşecek

2013 SBS Tercih kontenjanlarında bütün lise türlerinde koordineli bir şekilde artış yapılması, SBS taban puanlarının düşmesine, yüzdelik dilimlerinde öğrenci lehinde yükselişler olmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak bu yıl Fen Liselerini, Anadolu Liselerini ve Diğer meslek Liselerini tercih edecek olan öğrenciler yüzdelik dilimlerini geniş tutsunlar. Örneğin %10’luk bir dilime sahip olan öğrenci tercihlerini rahatlıkla %5 ile %20 arasında yapabilir. SBS tercih süresi ne zaman bitecek sona erecek 2013, 2013 SBS son tercih günü ne zaman konusunda bilgi verdik.

SBS Tercihleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.