SBS Puanları Yeniden Hesaplandı Yeni Yerleştirme Sonuçları

2013 SBS Puanları Yeniden Hesaplandı Yeni Yerleştirme Sonuçları açıklandı. İşte MEB’in açıklaması :

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013 yılı SBS sınavının sonuçları yeniden okundu ve bu değerlendirme sonunda 4 talebenin daha üstteki tercih yerlerine, 99 talebenin de bulundukları okullardan daha altta bulunan tercihlerine yerleştirileceği tespit edildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan duyuruda ortaöğretime yerleştirme sistemi kapsamında 8. sınıfta okuyan öğrencilere yapılan seviye belirleme sınavının 8 Haziran 2013 tarihinde 1 milyon 112 bin 604 kişi ile yapıldığı söylendi.

sbseokul

Bu sınavının sonuçlarının da 12 Temmuz 2013 tarihinde duyurulduğu fakat o gün içinde yapılan araştırmada bu sınavda Almanca ve Fransızca kısmını çözen 718 öğrencinin yabancı dil testlerine ait incelemede hata olduğunu bulduklarını söyleyen Bakanlık yetkilileri aynı gün içinde Almanca ve Fransızca sorularını yanıtlayan öğrencilerin tekrar sonuçlarının incelendiği ve kimsenin mağdur olmaması için önlemler alındığı ve hesaplanan yeni puanların saat 17.00 sularında duyurulduğuna dikkat çekildi.

Yapılan duyuruda bir süre sonra bu adayların tercihlerinin kabul edildiği, esas ve yedek listelerden yerleştirmelerin uygulandığı ve kayıt işlemlerinin de onayladığı hatta bir öğretim döneminin geçtiği söylendi.

“Kararın tebliğden önce basın yayın organlarında yer alması anlamlı”

12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan sınavın sonucu ile ilgili düzenlemelere karşıt olarak Ankara 18. İdare Mahkemesinde dava yürütüldüğü vurgulanan duyuruda, bu mahkemede “dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği” açıklaması yapılarak sınavın sonuçlarının duyurulmasının üzerinden 6 ay süre geçtikten sonra yürütmeyi durdurma kararı çıktığı ve 15 Ocak 2014 tarihinde de bakanlığa iletildiği söylendi.

“Dava konusu işlemin üzerinden yaklaşık altı ay geçmesinden sonra ilgili mahkemece yürütmeyi durdurma kararının verilmesi ve yine verilmiş olan kararın bakanlığımıza ve taraflara ulaşmadan basın yayın organlarında yer alması son derece anlamlı bulunmuştur” açıklamalarının yer aldığı duyuruda şunlar da eklendi:
“Dava konusu işlemin mahkemeye intikal etmesinden önce, Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların değerlendirilmesi yeniden yapılmış ve sınava giren bütün öğrencilerimizin sıralamaları ve yerleştirme işlemleri yeni duruma göre belirlenmiştir. Dolayısıyla öğrencilerimizin puan hesaplamaları ve okul yerleştirmeleri açısından herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır. Ancak verilmiş olan karar mucibince ve mahkemenin yönlendirmesine göre, sınav sonuçları bakanlığımızca yeniden hesaplanmış ve mezkûr karardan kaynaklanabilecek olası mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmaların süresi içerisinde tamamlanması için mahkemenin ilk kararının bakanlığımıza tebliğ edilmesiyle beraber hazırlıklar başlatılarak gerekli tüm önlemler alınmıştır. Sınav sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi neticesinde 4 öğrencimizin daha üst tercihlerine, 99 öğrencimizin ise mevcut okullarından daha alt tercihlerine yerleştirilebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Ancak bu durumda olan öğrencilerimizin mahkeme kararından herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için bakanlığımızca gerekli tedbirler alınmakta olup karardan etkilenen öğrencilerle iletişime geçilerek talepleri olması durumunda tercihleri doğrultusunda işlem yapılacağı kendilerine bildirilmiştir.”

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.