SBS Kalktı mı Kalkacak mı ?

SBS Kalktı mı ? Başbakan Erdoğan, SBS ( Seviye Belirleme Sınavı ) kalkacak dedi ancak net bir tarih verilmemişti. O tarihi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer verdi. SBS ne zaman kalkacak ? Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz” dedi. SBS gelecek eğitim öğretim yılında kaldırılacak …

Bakan Dinçer: Tek tip insan yetiştirmeyeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz” dedi.

Bakan Dinçer konuk olduğu AA Editör Masası’nda, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk ile editörlerin sorularını yanıtladı.

Dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaların geldiği aşamanın sorulması üzerine Dinçer, ”Dershanelerin kapatılması sadece hukuki bir mesele değil” diye konuştu.

Konunun aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir mesele de olduğunu belirten Dinçer, şunları söyledi:

”Siz Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitiminizi iyileştirirseniz dershanelere ihtiyacınız azalır. Talebi düşürmeniz lazım ki dershaneye olan ihtiyacınız da azalsın. Şayet talebi belli oranda düşürmeksizin sadece hukuken dershaneleri kapatma noktasına gidersek o zaman bunun başka alanlara kanalize olacağını, bu taleplerin farklı türde karşılanacağını da varsaymamız gerekiyor. O yüzden çok hassas şekilde bu meseleyi tartışıyoruz. Bu kararımız aslında SBS’nin yapılış şekliyle de ilgili. SBS’nin kaldırılmasıyla ilgili meseleler Türkiye’deki lise çeşitliliğiyle alakalı. Türkiye’deki lise çeşitliliği, uyguladığımız programlarla alakalı. Dışardan bakıldığında sadece dershane meselesi olarak görülen konu bizim bakanlık olarak tek bir faktör olarak gördüğümüz konu değil. Birbirini etkileyen çok büyük bir sistemin öğeleri halinde. Her bir öğenin nasıl etkileneceği ve bunlara dair nasıl tedbir alacağımızı düşünmeden konuyla ilgili karar vermeyeceğiz.”

Bakanlık olarak hiçbir kararı tek bir faktöre dayalı olarak vermediklerini vurgulayan Bakan Dinçer, dershanelerin kapatılmasına yönelik kesin takvimin sorulması üzerine, ”SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz” yanıtını verdi. SBS kalktımı 2012 2013 , SBS Kalkacakmı 2012 2013 Son durum …

MEB Haberler

Sizce SBS’nin Kalkması Gerekir mi ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

9 yorum

  1. kalkmassın lütfren bir çok site açtım anadollu liselerinin taban puanlarına bakıyorum ve çok fazla baraj puanı bulunmakta ve ben şuan 8.sınıfa geçtim karınızı değiştirmelisiniz amerikadan aienstian çıkarken bu gidişle türkiyedeb bilim adamlarımızınh çoğaqlmamasını beklememek gerek diymi..

  2. ne olur sbs kalksın!önceki öğrenciler yandı bizde yanmayalım.sadece iki saat veriliyor ve hayatının okulu belirleniyor.sbs bizim için çok önemli ilk adımı burada atıyoruz sbs kalksın LÜTFEN!!!milli eğitim bakanına yalvarıyoruz

  3. Ya neden hep ders notları iyi olanları düşünüyorsunuz ya ders notları düşükse sonradan aklı başına gelip derslerini düzelttiyse? Yorumlara baktım herkes kendini düşünüyor.Arkadaşlar köy okulları var,özel okullar var,kopya çeken var. Bunca kişinin hakkı yenilebilir ki bunu zaten istemeyiz. Çoğunuz heyecan yaparım diyorsunuz ders notlarım çok iyi fakat sbs ler de kötüyüm diyorsunuz.Heyecandan falan değil o arkadaşlar ezber yapmaktan.Eğer gerçekten iyi çalışırsanız da zaten çalışkan sanız iyi puanlar alabilirsiniz. Dershaneler kalkacak deniliyor fakat kalkarsa merdiven altına inecektir. Adı dershane olmasa bile etüt merkezi vs. olacaktır. Benim tercihim diploma notuyla değilde 8.sınıfın ortalamasıyla yapılması. Kopya olaylarına falan da bir çağra bulunması. Çünkü bunca geçin hakkının yenmesini istemeyiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.