SBS Gitti OGS Sistemi Geri Geldi

SBS’ nin kalkmasının ardından yerine geçen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (OGS) sistemine göre öğrenciler, dönem sonunda yapılan tek sınav yerine, 8. sınıflar için her dönemden 6 dersten merkezi sınav yapılacak. Bir dönemde 3 sınavı olan derslerde ikincisi, 2 sınavı olan derslerden ise birincisi merkezi olarak yapılacak. Sınavlar, 3 günde 2’şer ya da 2 günden 3’er oturum şeklinde olacak.

AÇIK UÇLU SORU YOK

Öğrenciler kendi okullarında sınava girecek, gözetmenler ve salon başkanları ise farklı okullarda görev alacak. Sınav soruları açık uçlu olmayıp, çoktan seçmeli olacak. Yanlış sorular ise doğruyu götürmeyecek.

Geçerli bir mazereti olup sınava giremeyen öğrenciler için 1 veya 2 hafta sonra farklı sorularla hazırlanmış telafi sınavı olacak.

Aralık ayı sonunda yapılması planlanan sınavda sorular müfredata uygun konulardan seçilerek hazırlanacak. MEB tarafından Türkiye genelinde bütün okullarda müfredata göre işleyin aynı zamanda olması sağlanacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri sürekli takip içerisinde olacak.

KANAAT NOTU YÜZDE 40 ETKİLİ

Sınav sonunda öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ve öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak. Puanlamayı, merkezi yazılılardan aldığı puanın %60 oranında, %40’lık oranı ise öğretmen tarafından verilen kanaat notu oluşturacak.

6. ve 7. sınıflarda henüz sınav yapma ihtimalinin düşük olduğu, yapıldığı takdirde 3 yılda 36 sınav yapılacağı belirtildi. Liseye yerleştirme puanlarının eşit olması durumunda ise tercih önceliği, doğum tarihine göre yaşı küçük olup okula devam edenlere tanınacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.