Savaş Nedir Savaşın Türleri Nelerdir

Ülkeler arasında zaman zaman yaşanan savaşın ne olduğunu ve türlerini merak ediyorsanız mutlaka yazımızı takip etmelisiniz.

Savaş, ülkeler, veya bazı büyük grupların arasında geçen silahlı karşılaşmadır. Savaşlar çoğu zaman dini, milli, siyasi ve ekonomik hedeflere erişmek istemiyle çıkarılmıştır. Savaşlarda kullanılan silahlara bakılarak, hedeflerin ne olduğu araştırılarak ve taraflar ile yapılan mekanları incelenerek ne tür olduğu saptanılır. Mesela; bu unsurlara bakarak nükleer savaş, meydan savaşı, iç savaş, dini savaş, dünya savaşı gibi isimler verilmektedir. Karşı tarafı yıldırmak, maddi ve manevi bozguna uğratmak için de silahsız şekilde saldırılar yapılabilmektedir. Bunlara da savaş denir.

Şimdilerde gerçekleşen savaşlar için Birleşmiş Milletler kimi kurallar ve sınırlandırmalar koymuştur. Geçmişte gerçekleşen savaşların tam tersi olarak günümüzdeki savaşlarda özellikle sivil vatandaşların öldürülmesini önlemek, ülke ya da kitleleri yok etmekten kısıtlanmıştır. Bu tür  davranışta bulunan ülkelere ceza verilmektedir. Ancak bu kurallar bazen sadece kağıt üzerinde kalmakta ve içler acısı sahneler yine baş göstermektedir.

Savaşlar iki türlüdür. Bunlardan birisi; sıcak savaş, diğeri ise soğuk savaştır. Sıcak savaş; her türlü ateş,silah ve asker gücü kullanılarak yapılan savaşlara verilen addır. Soğuk savaş ise diplomatik, siyasi yollarla devletler arası yapılan karşılaşmalara denir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.