Şapka Kanununun Çıkarılma Sebebi Nedir

Şapka Kanununun Çıkarılma Sebebi Nedir
 • 09.10.2016

Şapka kanununun çıkarılma sebebi nedir kısaca açıklayalım.

Şapka Kanunu Neden Çıkarılmıştır

Atatürk, 25 Kasım 1925 günü Şapka Kanunu’nu çıkardı. Şapka kanunu ile Batı tarzında kılık kıyafete geçilmek istenmiştir. Bu nedenle şapka kanunu çıkarılarak şapka takma zorunluluğu getirilmiştir.

1925 yılında Şapka Kanunu çıkarılmadan önce Osmanlı Devletinde her dinden vatandaşlar vardı. Bu nedenle halk arasında insanlar farklı kıyafetler giyiyorlardı ve başlık takıyorlardı. Mustafa Kemal Atatürk, öncelikle bu dini farklılıkları ortadan kaldırmak, giyimi tek düze hale getirmek amacıyla 25 Kasım 1925 günü Şapka Kanununu çıkardı. Atatürk, bu kanunla birlikte farklı kıyafetlerin giyimini engellemiştir.

Şapka kanunu 28 Kasım 1925 günü resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girerek uygulanmaya başladı. Ayrıca Şapka kanunu, 1982 anayasasının 174. maddesinde İnkılap kanunları kapsamına girmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Anonim dedi ki:

  Yorumlara baktim da okudugunu anlamayan o kadar cok insan varken tartismak bos diyorum ama bi yandan da bunlar irkcilik seviyi diyorum cunki adam din dil irk belli edecek kiyafwt ve sapkalari kaldirip halki bir butun gostermek istemis tabi siz kimin ney oldugunu anlayalim da iyi irkcilik yapalim diye istiyorsunuz ya allah sizi bildigi gibi yapar merak

 2. Davut dedi ki:

  Ataturk sapka kanunuyla ingiliz iti olmustur ve osmanliyida ibgilizlere benzetmeye calismis elimizden dinimizi almistir evliyalari katletmistir tek istegim Allahtan ve sonra son osmanli torunu recep tayyib erdogandan bu itin putlarini kaldirmasidir

  1. davut dedi ki:

   mustafa kemal burada din ve ırkçılığı önlemiş milleti bir göstermiştir. sen bu sözünle yurdunu kurtaran adamın ptlarını kaldırmaktan söz ediyorsun ? ne ayaksız kim burdaki İngiliz iti, kim buradaki hain ?

 3. Ali dedi ki:

  Kardeşlerim savaş insanların dinini örfünü adetini değistirmek için yapılır.evet gercekten bir savaş olmustur bunu Allah icin Allah rızası icin şeriat için canını veren o şehitler yapmıstır.Allah onlardan razı olsun.o yigitler göcüp gitmistir kalan gaziler ise fakirlik ve yoksulluk icinde kalmislardır.Allah icin Allahın seriati icin savaş olduguna göre yine şeriat düzeni gelmesi gerekmezmiydi .mademki batılılışacaktık neden savaşıldı.Allah o şehitlerimizden gazilerimizden razı olsun .ama bu düzeni kuran getirenler onlara hainlik yapmıstır bu ayan beyan ortadadır.

 4. Kartal dedi ki:

  Sizin reis inizin getirmeye çalıştığı ve Atatürk çü laik düşünceyi yavaş yavaş ortadan kaldırıp Şehriyar getirmeye çalıştığını unuttunuz galiba bakın Atatürk ün ülke menfaatleri dışında yaptığı bir konu yoktur ama şu an siyasi leri örnek gösterip yapsa diyorsunuz bir kıyaslama yapıyorsunuz o dönemde evet kapitalist bir düşünce olmuştu şapka kanunu fakat bu dönemde ki bir kişi ile Atatürk ü kıyaslamak yanlış olur.

 5. Cinali dedi ki:

  Madem o kadar sey laiklik ugrunda yapildi diyorsunuz amac esiylemek halk arasindaki sinifi kaldirmakmis lan bu ne bicim bir mantik senin su an giydiginj bn giyor muyum hayir bi baska kisinjn giydigi seyi sen giyiyon mu hayir bunun neresi laiklik ugruna oldu turkiyenin bircok yerinde salvar giyiliyor Reis RTE kalkip simdi laiklik ugruna herkes farkli seyler giyiuor dese ve kanun cikarsa salvar giymek zorunlu diye misal diyorum sen giymiyeceksin diye asilacaksin lan bunjn nerrsi mantiklo ki o adamin yaptigi mantikli olsun

 6. Doğan dedi ki:

  İnsanların birbirini ötekileştirmesimi engellemek için yapılmıştır.İnsanların dini farklılıklarıyla beraber giyinişleri de farklı oluyordu bu durum halkın birbirini ötekileştirmesine sebep oluyordu.Atatürk bunu engellemek için şapka kanunu çıkarmıştır.

  1. Kadir dedi ki:

   Çok Güzel Yorumlamışsın teşekkür ederiz yorumun için :)

  2. Barış dedi ki:

   Ben Atatürkçü bir insanım. Fakat sadece şapka kanunu söz konusu olduğunda savunmak imkansız oluyor. Yani bu da bir tür zorlama aslında. Şapka takmak neden zorunlu tutuldu? Sadece dini ya da diğer farklılıkları simgeleyen giyecekler yasaklansaydı bunun bir mantığı olabilirdi. Ama avrupalılaşmak için (kendin olma, senden daha iyi durumda olan bir başkasına benze) avrupalılar gibi giyinmeye zorlamak şu anda Atatürl’ün inkilaplarını savunan benim gibi insanlar için bir çatlak. Atatürk’ün mantıksız birşey yapmayacak bir adam olduğu düşüncesi ile bunu neden yaptığını, onu buna iten şeyi anlamaya çalışıyorum.

   1. Rüzgar dedi ki:

    Özgürlük için savaşıp ama özgür olamamaktır.

   2. Eypars dedi ki:

    Şapka kanunu batı örnek alındığı için yapılmıştır.sebebi ise tek düzen getirmek ve batılılaşma.atatürkçüsn ve bunu nasıl anlayamıyosun..çatlak diyorsun gerek varmı diyosun..evet var çatlakta değil..halk kimi kavuk kimi fes kimi sarıkla geziyordu Atatürk bunları ortadan kaldırıp tek düzene geçmek iştemiştir..yaptığı bu şapka kanunuylada bunları kırıp yavaş yavaş laik devleti kurma yolunda ilerlemiştir…

    1. oba dedi ki:

     Her dinden diyorlar ama sadece Müslümanlara Uygulandı Hahamlar Papazlar dini kiyafetlerini giymeye devam etti…Budu Atatürk’ün devrimci değil İslam Düşmanı olduğunu gösterir…

     1. Deniz feneri dedi ki:

      Yanılıyosun türkiyedeki herkese zorunlu din düşnanı camileri tamamen kapatan islam kelimesini yasaklayandır böyle birşey olmadı.

   3. Eylül dedi ki:

    Kesinlikle ben de aynı düşüncedeyim neden olduğunu anlayamıyorum

 7. eray dedi ki:

  tşkrlr kısa ve öz olmuş :)

YORUM YAZ