Sanat Eseri ve Endüstri Eseri Arasındaki Fark

Sanat eseri ve endüstri eseri arasındaki farklar kısaca

Sanat eseri ve endüstri eseri aslında birbirinden çok farklı iki üründür. Bunları ayırt ederken sanat eserinin kişiler ve sanatçılarca ortaya konan eserler olduğunu , endüstri eserlerinin ise makineler yahut sanayiciler tarafından ortaya konduğunu hatırlamamız gerekir.

Sanat eserleri topluma bir şey anlatmak amacıyla ortaya konan eserler iken endüstri eserleri ise toplum yararına yapılmış olan eşyalar, araç gereçlerdir. Sanat değeri olan ürünlerin aksine endüstri ürünleri toplumsal anlamda hayatı kolaylaştırmak adına yapılırlar.

Endüstri eserindeki esas amaç para kazanmaktır oysa sanat eserindeki amaç bu değildir. Sanat eserleri olayların doğal akışında üretilir endüstriyel eserler ise üretim safhasında bir değişime uğramazlar önceden belirlenen programlar doğrultusunda üretilirler.

Sanat eserlerini üreten kişiye sanatçı, endüstri eserlerini üreten kişiye ise zanaatkar adı verilir. Zanaatklarlar ürettikleri eserlerde toplumun faydasına yarayan aletleri kar amaçlı satarlar.

Sanatkarların ürettiği eserler , üretim safhasında bir çok değişikliğe uğrayabilirler ve olayın akışına göre eserler ortaya çıkar. Zanaatkarların üretiminde ise ürün önceden belirlenen bir program içinde üretilir ve ortaya bir araç çıkar.

Sanat Eseri ve Endüstri Eseri Arasındaki Fark Konusunda Yorumlarınızı Bekliyoruz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.