Samipaşazade Sezai Kimdir

Ünlü edebiyatçılarımızdan biri olan Samipaşazade Sezai’nin kim olduğunu merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Samipaşazade Sezai; 1860’ta İstanbul’da dünyaya gelmiştir. O dönemde çok gözde bir kişi olan Sami Paşanın biricik evladıdır. Eğitim hayatı boyunca özel dersler aldı. Gençlik döneminde hep edebiyatla ilgilendi ve kendini geliştirdi. 1880 yılında Evkaf Nezareti Mektubi Kalemine memur olarak getirildi ve böylece ilk iş hayatına atılmış oldu. Babasının vefatının ardından Londra elçiliği katipliğine getirildi. Londra’da dört sene kadar yaşam sürdü. O seneler içinde İngiliz ve Fransız edebiyatlarına ilgi duydu ve takip etti. 4 senenin ardından elçilikte yaptığı vazifesinden istifa ederek ayrıldı. İstanbul’a geri dönüş yaptı. Dönmesinin ardından İstişare Odasında memurluğa başvurdu. Bu görevini ise yedi sene sürdürdü.

Sergüzeşt romanını kaleme aldı. Ancak roman piyasa sürüldükten sonra psikolojik olarak takip edildiğini hissetti ve Paris’e gitti. Meşrutiyet ilan edildi ve sonra tekrar ülkesine döndü. Dönüşünün ardından Madrid elçisi oldu. Birinci Dünya Savaşı cereyan edince Madrit’ten İsviçre’ye gitti. Savaş nihayete erince tekrar görevinin başına geldi. Daha sonra ise emekliye ayrıldı ve memleketine döndü.  Son dönemlerinde ise Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı bir yasa sonucu “Hidamat-ı vataniyye tertibinden” maaş almaya hak kazandı. 26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul’da hayatına veda etti.

Eserleri ise şunlardır;
Roman türünde verdiği eseri ; Sergüzeşt
Hikaye türünde verdiği eseri; Küçük Şeyler.
Oyun türünde verdiği eseri; Şir
Araştırma türünde verdiği eseri; Rumuzu’l- Edeb
Mektup-Sohbet türünde verdiği eseri ise; İclal’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.