Sahur Vakti Ezan Okunurken Yemek Yenirmi

Sahur Vakti Ezan Okunurken Yemek Yenirmi
 • 22.07.2012

Sahur Ne Zamana Kadar Yemek Yenir
Sahurda Ezan Okunurken Bişey Yenilir mi

Oruç sabah namazı vakti ile başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu değişmez. Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır. Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir.

En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır. İmsak vakti girdiği halde ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen bir gün kaza orucu tutmalıdır.

İMSAK: Yemek yemenin yasaklandığı, orucun başlama zamanına imsak vakti denir. Sabah şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır. İmsak vaktinin başlamasından itibaren orucu bozacak davranışlardan sakınmak gerekir. Orucun vakti akşam gün batıncaya kadar devam eder.

Sahur Ne Zamana Kadar Yemek Yenir
Sahurda Ezan Okunurken Bişey Yenilir mi

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. angel dedi ki:

  sahurda tam uyandığımda ezan okunuyordu ve bitmek üzereydi ezan bittiği halde 2-3 lokma bişey yedim ama hala niyetlenmedim.eşim olmaz öle oruç tutulmaz dedi tereddütte kaldım sormak istedim.oruç bozulurmu niyet etsemmiki cvp bekliyorum

  1. zammı dedi ki:

   Kesinlikle hayır olmaz.Ezan okunurken yapsaydın orucun tehlikeye girerdi ama bir ihtimal olabilirdi.

   1. baran dedi ki:

    arkadasım bılmeden fetba vermeeee

  2. Recep dedi ki:

   Kardeş içini ferah tut. Allah’ın izniyle bir şey olmaz. “Orucun olmadı” diyenlerin hiç bir delili yok. Ayet net ve açık : “Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırdedilinceye kadar yeyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün.” (Bakara, 2/187).

   1. baran dedi ki:

    haklsın ayet var bakara süresı 187.ayet

 2. mustafa yagar dedi ki:

  sahurda ezan bitinceye kadar yemek yedim oruç bozulurmu

YORUM YAZ