Sahte Parfümlerin Zararları

Sahte parfümler nasıl anlaşılır, sahte parfümün zararları nelerdir

Sahte parfüm kullananlar dikkat!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Burhan Engin vücudun en hassas bölgelerinin sahte parfümden etkilendiğini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Engin, orijinalinde dahi çok fazla miktarda kimyasal barındıran parfümlerin sahtelerini kullanmanın insan vücuduna çok büyük zararlar verdiğini kaydetti.Engin:”Sahte parfüm kullanmak cildinize, derinize, en hassas bölgelerinize zarar verme anlamına geliyor” dedi.

Doç. Dr. Burhan Engin, orijinalleri sağlık bakanlığı tarafından dikkatle denetlenirken sahte parfümlerin hiçbir denetimden geçmediğini belirterek “Sahteleri ise testler yapılmadığı ve denetlenmediği için insan sağlığını olumsuz etkileyecek maddeler içerebiliyor. Bu ürünlerde antifiriz, alkol gibi ucuz katkı maddeleri kullanılabiliyor” diye ekledi.

Orijinal parfümler sağlıklı mı? Onlarda kimyasal maddeler yok mu?

Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen orijinallerinde bile pek çok kimyasal maddenin bulunduğunu söyleyen Engin şöyle devam etti:

parfüm“Sahtelerinde ise bu oran ve çeşit daha fazla. Bu ürünlerin deride en fazla kontakt dermatite yol açtığını görüyoruz. Yani temasa bağlı olarak egzama gibi reaksiyon oluşuyor. Özellikle yanma, kızarıklık, şişlik, birinci derecede yanık gibi etkiler meydana getirebiliyor. Bazen de uzun dönem kullanıldığında özellikle boyun ve yüz bölgelerinde kalıcı lekelenmelere yol açıyor. Aslında sahte parfümlerin hepsini tek tek test edemediğimiz için ne kadar zararlı olduğunu kestiremiyoruz bile. Mesela derinin bir koruyucu tabakası var. Bu belirli bir orana kadar emiliyor. Oran çok önemli yani. Sahte parfümlerde plastik ve kauçuklarda kullanılan bazı kimyasallar da var. Onlar da deriye zarar veriyor.”

Sahte parfümler içinde çok sayıda kimyasal barındırdığından cilde büyük zararlar veriyor. Ancak kızarıklıklar hemen gözle görülmediğinden bunların verdiği zarar hemen fark edilemeyebiliyor.

Yapılan ankette insanlara niçin sahte parfüm kullandıkları sorusuna pek çok kişi ucuz olduğu için aynı ürüne daha fazla para ödemek istemiyoruz yanıtını verdi.

Sahte Parfümlerin Zararlar Hakkında Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.