Şahkulu İsyanı Nedir

1511 yılının Nisan ayında Şah İsmail’i kurtarıcı olarak gören Şahkulu liderliğindeki Kızılbaşlar tarafından II. Beyazıt yönetiminde Osmanlı Devleti’ne karşı çıkarılan ayaklanmaya “Şahkulu isyanı” adı verilmiştir.

Şahkulu isyanının nedenleri:

Şeyh Bedrettin isyanının başladığı dönemde Anadolu’da da ilk kez bir dini kutuplaşma başlamıştır. Fakat bu ayrışmanın ardı arkası da kesilmemiştir.

Bu sırada Osmanlı Devletinde halktan alınan vergilerde adaletsizlikler görülmeye başlanmıştır ve yönetimde Türkmenlerin dışlandığı iddia edilmiştir. Bu dönemde aynı zamanda İran’da hanedan değişikliği yaşanmıştır. Başa gelen yeni hanedan olan Safeviler, Şii idi ve Safeviler etki ettikleri alanları da genişletmeyi amaçlıyorlardı. Bu nedenle de ülkede Şii propagandaları yapılıyordu. Osmanlı Devletinde ise bu dönemde taht kavgaları baş göstermişti.

 

Uzun seneler boyunca Alevi Türkmenlerle bağlantı içinde olan Hasan Halife’den sonra ise yerine Şahkulu Baba Tekeli geçmiştir.

Şahkulu isyanı bir süre sonra bastırılabilmiştir. İsyan bastırıldıktan sonra Osmanlı Devleti’nin Isparta ve Antalya dolaylarında ele geçirdiği Kızılbaşları Mora’da tutulan Modon ve Koron dolaylarına yollamıştır.

Şahkulu İsyanı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.