Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir?

Aşağıda sahip olduğumuz hak ve hürriyetler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların hayatta sahip olduğu hak ve hürriyetler bulunmaktadır. Hak ve hürriyetlerin bir kısmı doğuştan elde edilir, bir kısmı da sonradan elde edilmektedir. hak ve hürriyetler insanların hayatlarını kolaylaştırır. İnsanlar sahip oldukları hak ve hürriyetlerin farkında olmalıdır.

Sosyal haklarımız ve özgürlüklerimiz, sosyal hayatımızın şekillenmesinde etkilidir. Sosyal hayatımızda birçok şeye ihtiyaç duyarız. Bunlar hayatımızı kolaylaştıran ve yaşamamızı gerekli kılan ihtiyaçlardır. Hak ve özgürlükler insanların dünya hayatında belli bir düzen içinde insanlık gereğince yaşamaları içindir.

Dünya genelinde bazı ülkelerde baskı rejimleri bulunmaktadır. İnsan hak ve özgürlüklerinin  ihlal edildiği bu devletlerde zulüm baş göstermektedir.Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Zulmün olduğu her neresi olursa olsun orada hak ve hürriyetlerden bahsetmek mümkün değildir.

Sahip olduğumuz hak ve hürriyetler şu şekildedir:

*İnsanlar sağlıklı yaşama hakkına sahiptir.

*İnsanlar eğitim görme hakkına sahiptir.

*İnsanlar temiz bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

*İnsanlar iletişim kurma hakkına sahiptir.

*İnsanlar seyahat etme hakkına sahiptir.

*İnsanlar özel hayatın gizliliği hakkına sahiptir.

*İnsanlar kişi dokunulmazlığı hakkına sahiptir.

*İnsanlar düşünce ve davranış özgürlüğüne sahiptir.

*İnsanlar barınma, ısınma, giyinme, yeme, içme hakkına sahiptir.

*İnsanlar irade özgürlüğüne sahiptir.

*İnsanlar din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir.

*İnsanlar bağımsız yaşama hakkına sahiptir.

Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. elinize sağlık, Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Kütahya birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  3. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Çanakkale birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  4. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Sahip Olduğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Zonguldak birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.